Do 2030 w Indiach będą sprzedawane tylko samochody elektryczne

Władze Indii zapowiedziały, że do 2030 roku na terenie kraju będą sprzedawane tylko samochody elektryczne. Celem takiej inicjatywy jest zmniejszenie kosztów importowanej ropy naftowej, zredukowanie cen pojazdów oraz poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji CO2.

Minister energii Indii Piyush Goyal zapowiedział podczas dorocznej sesji Konfederacji Przemysłu w New Delhi, że jego kraj planuje wprowadzenie użycia samochodów elektrycznych na dużą skalę. Władze spodziewają się, że produkcja samochodów elektrycznych będzie napędzana przez popyt, a nie dotacje państwowe. Priorytetem są inwestycje w liczne stacje ładowania. – Zaczniemy w głównych ośrodkach zużywających dużo energii, gdzie zanieczyszczenie jest najwyższe w historii – poinformował minister.

Indyjskie media informują, że elektryczne samochody, autobusy oraz metra pomogą zaoszczędzić około 60 miliardów dolarów do 2030 roku. Według raportu NITI Aayong oraz Rocky Mountain Institute, państwo indyjskie mogłyby zaoszczędzić 64 procent energii poprzez przejście na elektromobilność. Znacznie obniży się również zużycie benzyny, oleju napędowego (o 156 milionów ton) lub 1,8 tWh.

Według raportu opublikowanego na początku tego roku przez Greenpeace, jedną z głównych przyczyn z 2,3 milionów zgonów w Indiach w ciągu roku jest wysokie zanieczyszczenie. Państwo traci ponadto około 3 procent PKB na skutek toksycznego smogu.

Najbardziej zanieczyszczonym miastem w Indiach jest Delhi. Stężenie zanieczyszczeń jest trzynaście razy większe niż poziom wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Morska farma wiatrowa Polenergii z decyzją środowiskową

Następny artykuł

Rosjanie chcą stworzyć samolot na napęd elektryczny

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,