90% procent tworzyw sztucznych w oceanach pochodzi z zaledwie 10 rzek

Raport przygotowany przez Centrum Badań Środowiskowych Helmholtz w Niemczech bazuje nie tylko na wielu naukowych doniesieniach, ale także na próbkach zanieczyszczeń pobranych z 57. rzek na świecie. Takie połączenie umożliwiło jednoznaczne wskazanie tych cieków wodnych, które najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia wód oceanicznych. Wśród owej dziesiątki znajduje się osiem rzek znajdujących się na kontynencie azjatyckim, zaś dwie pozostałe znajdują się w Afryce.

Największymi trucicielami wód oceanicznych są azjatyckie rzeki Jangcy oraz Indus. Każdego roku wraz z ich nurtem do oceanów trafia aż 900 tysięcy ton plastiku. Dla porównania Tamiza przepływająca przez Londyn co roku dostarcza do oceanu „tylko” 19 ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Fotowoltaika od Columbus Energy
Rzeki z największą ilością plastiku

– Zmniejszenie odpadów plastikowych o 50% w dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych rzekach świata pozwoliłoby obniżyć ilość plastikowych odpadów na dnie mórz i oceanów o 45% – zauważył dr Christian Schmidt, główny autor przytaczanego raportu.

Według szacunków możliwe jest, że do 2050 roku ilość tworzyw sztucznych na dnie mórz przekroczy liczbę ryb zamieszkujących te wody.

Źródło: http://dx.doi.org/10.1021/acs.est.7b02368