Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstaną nowe elektrownie słoneczne

Powstaną nowe elektrownie słoneczne

Niedaleko miasta Golmud, w prowincji Qinghai, Chiny rozpoczęły budowę największej krajowej elektrowni solarnej. Jej moc ma wynosić 200 MW. Instalacja o zdecydowanie większej mocy ma powstać w Omanie.

Reklama

Jak informuje inwestor chińskiej elektrowni, Qinghai Solar Thermal Power Group, jej planowana powierzchnia wyniesie 2550 ha i będzie ulokowana na skraju pustyni Gobi. Miasto Golmud znajduje się na wysokości 2870 m n.p.m., na płaskowyżu tybetańskiego Qinghai, gdzie występują korzystne warunki dla rozwoju energetyki solarnej.

Instalacja ma osiągnąć 200 MW zainstalowanej mocy, co pozwoli zaopatrzyć w energię elektryczną nawet 1 mln gospodarstw domowych. Firma zakłada, że ciepło będzie magazynowane przez 15 godzin, co zagwarantuje stabilną produkcję energii. Dodają również, że budowana elektrownia będzie pierwszym w Chinach w pełni komercyjnym zakładem o tak dużej mocy korzystającym z kolektorów. Wysoką wydajność zapewnią zwierciadła, które skupiają światło słoneczne w absorberze na środkowej części wieży wytwarzającej energię, a nie na skraju pola heliostatów. Po uruchomieniu, ta elektrownia solarna zastąpi zużycie ok. 4,2 mln ton węgla rocznie w elektrowni konwencjonalnej, co przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 896 tys. ton rocznie, a dwutlenku siarki – o 8,1 tys. ton.

Niedawno media podały informację o planowanej budowie podobnej instalacji w Omanie. Ma ona powstać w pobliżu pól naftowych, a produkowana przez nią para wodna będzie wspomagać wydobycie ropy zastępując stosowany dotychczas w tym celu gaz. Moc projektu o nazwie Miraah wyniesie 1,021 GW, a koszt jego realizacji szacuje się na 600 mln dolarów. Ma to być największa na świecie instalacja tego typu. Realizacja projektu ma wystartować jeszcze w tym roku, a uruchomienie produkcji pary zaplanowano na 2017 r. Instalacja zajmie około 3 hektarów powierzchni.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.