Biogazownia Biogazownia w gminie Turobin jednak powstanie? 10 listopada 2017 Biogazownia Biogazownia w gminie Turobin jednak powstanie? 10 listopada 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Temat ewentualnej budowy biogazowni na terenie gminy Turobin jest poruszany regularnie już od kilku lat. Do tej pory wciąż nie udało się rozpocząć jakichkolwiek prac, bowiem na przeszkodzie stawały rozmaite czynniki. Wiele wskazuje jednak na to, że tym razem uda się doprowadzić powyższe przedsięwzięcie do szczęśliwego finału, bowiem rozmowy na ten temat znacznie przyśpieszyły, zmierzając ku realizacji wyczekiwanej przez mieszkańców gminy biogazowni. Wybudowaniem tejże energetycznej inwestycji zajęła się spółka Bioenergia Turobin, która zamierza zrealizować ją na obszarze niespełna 3. hektarów, wykorzystywanych do niedawna jako składowisko odpadów. Przedsięwzięciem zainteresowała się również gmina Turobin, która na poczet przyszłej budowy przekazała działkę, wkraczając tym samym do spółki jako jeden z udziałowców. Reklama Wedle wstępnych planów, budowa biogazowni ma pozwolić na wygenerowanie 2,3 MW energii elektrycznej oraz dodatkowych 2,46 MW energii cieplnej, co przyczyni się do wypełnienia zapotrzebowania energetycznego miejscowości Turobin oraz sąsiednich wiosek. Jesteśmy na takim etapie uzgodnień, że jest podmiot, który jest zainteresowany projektem, kupnem i realizacją. Mamy poczynione ustalenia. Gmina jest zainteresowana zbyciem udziałów, jakie posiada, przy zachowaniu czerpania korzyści z dzierżawy i użytkowania wieczystego gruntu, który został poprzednimi uchwałami przekazany spółce Bioenergia Turobin pod działalność – powiedział Eugeniusz Krukowski, wójt gminy Turobin, w wywiadzie dla Nowej Gazety Biłgorajskiej. Mieszkańcy gminy Turobin wiążą z inwestycją duże nadzieje, bowiem może ona pomóc w ożywieniu lokalnej gospodarki, zniwelować bezrobocie oraz obniżyć rachunki za energię. Co więcej, mieszkańcy będą mogli dostarczać surowce potrzebne biogazowni, dzięki czemu zyskają dodatkowe źródło zarobku. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.