Co warto wiedzieć o biogazie

Biogazownia w gminie Turobin jednak powstanie?

Temat ewentualnej budowy biogazowni na terenie gminy Turobin jest poruszany regularnie już od kilku lat. Do tej pory wciąż nie udało się rozpocząć jakichkolwiek prac, bowiem na przeszkodzie stawały rozmaite czynniki. Wiele wskazuje jednak na to, że tym razem uda się doprowadzić powyższe przedsięwzięcie do szczęśliwego finału, bowiem rozmowy na ten temat znacznie przyśpieszyły, zmierzając ku realizacji wyczekiwanej przez mieszkańców gminy biogazowni.

Wybudowaniem tejże energetycznej inwestycji zajęła się spółka Bioenergia Turobin, która zamierza zrealizować ją na obszarze niespełna 3. hektarów, wykorzystywanych do niedawna jako składowisko odpadów. Przedsięwzięciem zainteresowała się również gmina Turobin, która na poczet przyszłej budowy przekazała działkę, wkraczając tym samym do spółki jako jeden z udziałowców.

Wedle wstępnych planów, budowa biogazowni ma pozwolić na wygenerowanie 2,3 MW energii elektrycznej oraz dodatkowych 2,46 MW energii cieplnej, co przyczyni się do wypełnienia zapotrzebowania energetycznego miejscowości Turobin oraz sąsiednich wiosek.

Jesteśmy na takim etapie uzgodnień, że jest podmiot, który jest zainteresowany projektem, kupnem i realizacją. Mamy poczynione ustalenia. Gmina jest zainteresowana zbyciem udziałów, jakie posiada, przy zachowaniu czerpania korzyści z dzierżawy i użytkowania wieczystego gruntu, który został poprzednimi uchwałami przekazany spółce Bioenergia Turobin pod działalność – powiedział Eugeniusz Krukowski, wójt gminy Turobin, w wywiadzie dla Nowej Gazety Biłgorajskiej.

Mieszkańcy gminy Turobin wiążą z inwestycją duże nadzieje, bowiem może ona pomóc w ożywieniu lokalnej gospodarki, zniwelować bezrobocie oraz obniżyć rachunki za energię. Co więcej, mieszkańcy będą mogli dostarczać surowce potrzebne biogazowni, dzięki czemu zyskają dodatkowe źródło zarobku.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wrocław: Elektrownia słoneczna na dachach bloków bije rekordy

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery aż o 557 ton udało się uzyskać już po pierwszym roku działania Wrocławskiej Elektrowni Słonecznej. W tym czasie udało się też wyprodukować o prawie 10% więcej energii elektrycznej, niż zakładały to prognozy, a wszystko to z pomocą instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na 35 dachach.