Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekskrementy z ferm drobiu zastąpią węgiel?

Ekskrementy z ferm drobiu zastąpią węgiel?

Jedzenie indyka w Święto Dziękczynienia to amerykańska tradycja. Niedawno naukowcy odkryli, że ekskrementy tych ptaków mogą posłużyć jako paliwo do systemów generujących ciepło i prąd elektryczny.

Reklama

Badacze z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev w Izraelu opracowali technologię pozwalającą na przetwarzanie odchodów indyków, kurczaków i innego drobiu na paliwo. Ten rodzaj biomasy mógłby, według badaczy, zastąpić około 10% węgla wykorzystywanego w elektrowniach. Pozwoliłoby to na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i częściowe uniezależnienie się od wydobycia węgla.

Obecnie biomasa stanowi 73% energii ze źródeł odnawialnych na świecie. Niestety uprawa roślin specjalnie w tym celu zajmuje teren, wykorzystuje spore ilości wody i nawozów. „Ekologiczne pozbywanie się odpadów z hodowli drobiu staje się coraz większym problemem. Wykorzystanie go jako alternatywy dla paliw kopalnych byłoby bardzo przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem” – mówią badacze.

W swojej pracy w Applied Energy naukowcy opisali dokładny proces produkcji paliwa z tego rodzaju biomasy. Porównali oni także emisję gazów podczas spalania paliwa tego typu z innym popularnym paliwem uzyskiwanym z mokrej biomasy. W najbardziej rozpowszechnionym obecnie procesie przetwarzania biomasy mokry materiał podgrzewa się do temperatury 250°C w podwyższonym ciśnieniu. Zachodzi wtedy proces zwęglania hydrotermalnego – taki sam, który uformował złoża węgla na Ziemi, ale zajmujący jedynie godziny. Izraelscy badacze zaproponowali jednak, by odchody podgrzać do 450°C w atmosferze beztlenowej. Tak wytworzone paliwo z drobiowych odchodów daje o 24% więcej energii podczas spalania. Dodatkowo przeprowadzanie procesu w wyższej temperaturze zmniejsza ilość wytwarzanego metanu i amoniaku, co nie jest bez znaczenia dla środowiska naturalnego.

„Nasze badania mają potencjał, aby stworzyć nowe potencjalne paliwo odnawialne” – mówi jeden z naukowców. „Może to pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych związanych zarówno z generacją prądu elektrycznego, jak i utylizacją odpadów z hodowli drobiu”.

Kolejnym krokiem prac badawczych jest przetestowanie systemu w większej skali, aby potwierdzić prawdziwość wyników prac laboratoryjnych.

źródło: phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.