Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska Akademia Nauk staje w obronie Puszczy Białowieskiej

Polska Akademia Nauk staje w obronie Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to temat nieustannie poruszany w polskich mediach; taka atencja bierze się przede wszystkim z uwagi na powagę zaistniałego sporu. Najpewniej wiosną 2018 roku poznamy oficjalne stanowisko Trybunału Unii Europejskiej, zajmującego się sprawą wycinki drzew z obszaru lasu pierwotnego. Tymczasem w czasie oczekiwania na ową decyzję Polska Akademia Nauk wystosowała publiczne oświadczenie zawierające kilka ważnych postulatów w tej właśnie sprawie.

Na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk opublikowano stanowisko, w którym odniesiono się do sporu dotyczącego Puszczy Białowieskiej. Sygnatariuszami tego dokumentu jest prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk, oraz 142. innych członków PAN. Sednem oświadczenia jest apel do rodzimego rządu o podjęcie niezbędnych działań mających na celu ochronę tego niezwykle cennego przyrodniczo obszaru Polski. Wśród postulatów wymieniono stworzenie wspólnej strategii ochronnej Puszczy Białowieskiej oraz rozszerzenie obszaru Białowieskiego Parku Narodowego o nowe tereny.

Reklama

– Polska Akademia Nauk zwraca uwagę, że ciągle nie wypracowano jednoznacznych naukowych przesłanek wskazujących na efektywność ochrony bioróżnorodności PB poprzez stosowanie zabiegów sanitarnych zwalczających skutki masowego pojawienia się kornika drukarza.  Z kolei powstrzymanie się od takich zabiegów, mające na celu zachowanie naturalnych procesów lasotwórczych, oznacza uznanie nadrzędności ochrony tych procesów względem ochrony bioróżnorodności – można przeczytać w opublikowanym oświadczeniu.

Pełną argumentację profesorów Polskiej Akademii Nauk można przeczytać na stronie: https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/1953-opinia-w-sprawie-puszczy-bialowieskiej

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.