Elektromobilność Ekonaklejki na szybach polskich samochodów już w lipcu 2018 roku 19 lutego 2018 Elektromobilność Ekonaklejki na szybach polskich samochodów już w lipcu 2018 roku 19 lutego 2018 Przeczytaj także Elektromobilność Małe samochody elektryczne wracają do Europy. Producenci stawiają na niższe ceny Jeszcze dekadę temu małe samochody miejskie były podstawą europejskiego rynku motoryzacyjnego, a dziś ich udział znacząco spadł na rzecz większych i cięższych pojazdów. Jednak zmiana technologiczna związana z elektromobilnością oraz rosnące koszty energii i emisji CO₂ sprawiają, że producenci ponownie zaczynają inwestować w bardziej kompaktowe modele. Elektromobilność Autobus zamawiany przez aplikację. Zgierz testuje sposób na wykluczenie komunikacyjne Polskie miasta testują transport na żądanie, który ma uzupełniać tradycyjną komunikację publiczną, szczególnie w obszarach słabiej skomunikowanych. W ramach pilotażowego systemu elektryczne busy kursują po zgłoszeniach pasażerów z aplikacji mobilnej. Podpisana przez prezydenta RP ustawa o elektromobilności wchodzi w życie. Właściciele samochodów niskoemisyjnych zyskają od władz samorządowych wiele udogodnień. Według przyjętej ustawy samochody elektryczne i wodorowe będą zwolnione z akcyzy, co w znacznym stopniu zwiększy ich dostępność. Reklama Właściciele pojazdów elektrycznych będą mieli możliwość jazdy buspasami, zostaną zwolnieni z opłat za parkowanie oraz zyskają pozwolenie na wjazd do centrów miast, w których coraz częściej wprowadzany jest zakaz poruszania się autami spalinowymi. Udogodnienia nie dotyczą właścicieli samochodów z napędem hybrydowym, chyba że posiadają system ładowania z gniazdka (plug-in). System przywilejów będzie połączony z innym, które niebawem wejdzie w życie na terenie Polski. Od 1 lipca 2018 roku samochody zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami przyporządkowującymi konkretny model do odpowiedniej grupy. Nalepkę niebieską z żółtymi symbolami EE otrzymają samochody w pełni elektryczne, które obok tych z napędem wodorowym będą największymi beneficjentami ustawy o elektromobilności. Zielona nalepka z żółtym symbolem H pojawi się na szybach wspomnianych modeli wodorowych. Brązowa nalepka z żółtymi symbolami CNG będzie przyporządkowana dla samochodów napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Fioletowa nalepka z żółtymi symbolami LNG pojawi się na szybach pojazdów napędzanych skroplonym gazem ziemnym. Poza naklejkami samochody niskoemisyjne będą oznakowane również w inny sposób. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem specjalnego wzoru tablic rejestracyjnych, których wygląd zapewne poznamy niebawem. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.