Ekonaklejki na szybach polskich samochodów już w lipcu 2018 roku

Podpisana przez prezydenta RP ustawa o elektromobilności wchodzi w życie. Właściciele samochodów niskoemisyjnych zyskają od władz samorządowych wiele udogodnień.  

Według przyjętej ustawy samochody elektryczne i wodorowe będą zwolnione z akcyzy, co w znacznym stopniu zwiększy ich dostępność.

Właściciele pojazdów elektrycznych będą mieli możliwość jazdy buspasami, zostaną zwolnieni z opłat za parkowanie oraz zyskają pozwolenie na wjazd do centrów miast, w których coraz częściej wprowadzany jest zakaz poruszania się autami spalinowymi.

Udogodnienia nie dotyczą właścicieli samochodów z napędem hybrydowym, chyba że posiadają system ładowania z gniazdka (plug-in).

System przywilejów będzie połączony z innym, które niebawem wejdzie w życie na terenie Polski. Od 1 lipca 2018 roku samochody zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami przyporządkowującymi konkretny model do odpowiedniej grupy.

  1. Nalepkę niebieską z żółtymi symbolami EE otrzymają samochody w pełni elektryczne, które obok tych z napędem wodorowym będą największymi beneficjentami ustawy o elektromobilności.
  2. Zielona nalepka z żółtym symbolem H pojawi się na szybach wspomnianych modeli wodorowych.
  3. Brązowa nalepka z żółtymi symbolami CNG będzie przyporządkowana dla samochodów napędzanych sprężonym gazem ziemnym.
  4. Fioletowa nalepka z żółtymi symbolami LNG pojawi się na szybach pojazdów napędzanych skroplonym gazem ziemnym.

Poza naklejkami samochody niskoemisyjne będą oznakowane również w inny sposób. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem specjalnego wzoru tablic rejestracyjnych, których wygląd zapewne poznamy niebawem.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Norwegowie wolą chronić dzikie renifery niż budować kolejne farmy wiatrowe

Następny artykuł

Finowie i Niemcy uzyskali pierwsze paliwo płynne z energii słonecznej i CO2

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,