Elektromobilność Ekonaklejki na szybach polskich samochodów już w lipcu 2018 roku 19 lutego 2018 Elektromobilność Ekonaklejki na szybach polskich samochodów już w lipcu 2018 roku 19 lutego 2018 Przeczytaj także Elektromobilność Rachunek na 10 mld złotych. Policzono koszty wojny w Iranie dla polskich kierowców Wojna w Iranie nie jest odległym konfliktem bez wpływu na polską rzeczywistość. Jej koszty stały się realnym obciążeniem dla polskiej gospodarki. Najnowszy raport wskazuje, że od rozpoczęcia walk do połowy maja 2026 roku Polska wydała dodatkowe 10 mld złotych na zakup paliw, co było spowodowane wzrostem cen. W tym samym czasie rządowy program CPN przyniósł częściowe zmniejszenie kosztów dla właścicieli aut osobowych. Eksperci są zdania, że należy przygotować się na przyszłe kryzysy w bardziej zrównoważony sposób – zamiast leczyć objawy niedoborów paliw, sugerują budowę strukturalnej odporności. Posłużyć do tego miałyby nadmiarowe zyski sektora paliwowego. Elektromobilność Prezydent Krakowa odwołany w referendum. Czy Strefa Czystego Transportu zostanie zlikwidowana? Na podstawie referendum przeprowadzonego w Krakowie mieszkańcy zdecydowali o odwołaniu prezydenta Aleksandra Miszalskiego. Głównym powodem wskazywanym przez głosujących była Strefa Czystego Transportu (SCT), która od początku 2026 roku obejmuje większość miasta i wprowadza ograniczenia dla części starszych pojazdów. Podpisana przez prezydenta RP ustawa o elektromobilności wchodzi w życie. Właściciele samochodów niskoemisyjnych zyskają od władz samorządowych wiele udogodnień. Według przyjętej ustawy samochody elektryczne i wodorowe będą zwolnione z akcyzy, co w znacznym stopniu zwiększy ich dostępność. Reklama Właściciele pojazdów elektrycznych będą mieli możliwość jazdy buspasami, zostaną zwolnieni z opłat za parkowanie oraz zyskają pozwolenie na wjazd do centrów miast, w których coraz częściej wprowadzany jest zakaz poruszania się autami spalinowymi. Udogodnienia nie dotyczą właścicieli samochodów z napędem hybrydowym, chyba że posiadają system ładowania z gniazdka (plug-in). System przywilejów będzie połączony z innym, które niebawem wejdzie w życie na terenie Polski. Od 1 lipca 2018 roku samochody zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami przyporządkowującymi konkretny model do odpowiedniej grupy. Nalepkę niebieską z żółtymi symbolami EE otrzymają samochody w pełni elektryczne, które obok tych z napędem wodorowym będą największymi beneficjentami ustawy o elektromobilności. Zielona nalepka z żółtym symbolem H pojawi się na szybach wspomnianych modeli wodorowych. Brązowa nalepka z żółtymi symbolami CNG będzie przyporządkowana dla samochodów napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Fioletowa nalepka z żółtymi symbolami LNG pojawi się na szybach pojazdów napędzanych skroplonym gazem ziemnym. Poza naklejkami samochody niskoemisyjne będą oznakowane również w inny sposób. Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem specjalnego wzoru tablic rejestracyjnych, których wygląd zapewne poznamy niebawem. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.