Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Znikający holenderski most

Znikający holenderski most

Postępujące ocieplanie klimatu wymusza na ludziach dostosowanie się do zmieniających się warunków naturalnych. Topnienie lodowców, a w rezultacie podnoszenie się poziomu wód, jest kłopotliwe zwłaszcza dla mieszkańców tych terenów, które bardzo często są zagrożone podtopieniami. Tego typu sytuacja ma miejsce w Holandii, państwie, którego terytorium w największym stopniu znajduje się poniżej poziomu morza. Dlatego Holendrzy ustawicznie szukają nowych rozwiązań tego problemu.

Jak donosi portal businessinsider.com.pl, przykładem nieszablonowego rozwiązania jest most, który został niedawno wybudowany w mieście Nijmegen. Miejscowość ta bardzo często była podtapiania, a wały chroniące miasto przed gromadzącą się wodą były tak zużyte, że w wielu miejscach zaczęły pękać. Trudną do rozwiązania sytuacją zajęli się jednak architekci, a przygotowany przez nich projekt szybko zyskał uznanie okolicznych mieszkańców.

Reklama

Innowacyjny projekt zespołu holenderskich firm H+N+S Landscape Architects oraz Next Architects oparty został na dostosowaniu się do lokalnych warunków. Z tego też względu stworzony przez nich most Zalige nie stawia oporu podnoszącemu się poziomowi wody, tylko się mu poddaje. Futurystyczny projekt został skonstruowany w taki sposób, że w czasie ulewnych deszczy częściowo znika pod poziomem napływającej wody.

Architekci zadbali jednak o to, by nawet w czasie obfitych opadów most nie tracił na użyteczności. Do jego wykonania użyto betonowych bloków, które umożliwiają przejście nad poziomem wody nawet wtedy, kiedy most ulegnie zalaniu. Oczywiście, poruszanie się po betonowych blokach jest możliwe tylko wtedy, kiedy i one nie zostaną przykryte przez wodę. – Falujący most symbolizuje dynamiczny charakter wody. Pozwala ludziom zobaczyć i doświadczyć, jak rzeka wpływa na krajobraz – podkreślają projektanci. Zrealizowany projekt mostu Zalige stanowi część kampanii holenderskiego Ministerstwa Infrastruktury i Środowiska promującej tworzenie budowli odporniejszych na powódź.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.