Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naukowcy opracowują inteligentne sensory, które mają zapobiec zanikom prądu w sieci

sieć

Naukowcy opracowują inteligentne sensory, które mają zapobiec zanikom prądu w sieci

Kto wyłączył światło? To pytanie w niektórych rejonach świata pada bardzo często, albowiem sieć energetyczna łatwo uszkadza się na skutek przegrzania czy nadmiernego obciążenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Akron we współpracy z firmą Exacter zajmują się systemem, który w niezawodny sposób może przewidywać awarie i zapobiegać im w sieci przesyłowej energii elektrycznej.

Zespół badaczy kierowany jest przez dra Josego Alexisa De Abreu-Garcię and dra Yilmaza Sozera. Stworzyli oni kieszonkowe sensory, które komunikują się drogą radiową i pozwalają na monitoring sieci przesyłowej.

Reklama

Dotychczas sieć energetyczna musiała być poddawana manualnej inspekcji przez techników. Nowe sensory mają umożliwić zdalne i ciągłe monitorowanie sieci energetycznej, co powinno pozwolić na szybką lokalizację uszkodzonych punktów, które mogą doprowadzić do awarii całej sieci.

„Opracowywane przez nasz zespół sensory są w stanie monitorować szereg różnych parametrów mających wpływ na pracę sieci przesyłowej i mogących decydować o awarii” – powiedział De Abrau-Garcia. „Obecnie większość tych parametrów nie jest monitorowana czy logowana” – dodał. Jak informuje badacz, projekt otrzymał dofinansowanie ze stanowego funduszu rozwojowego w wysokości trzech milionów dolarów. Dodatkowo ponad dwadzieścia pięć firm energetycznych bierze udział w projekcie i wnosi do niego swoje doświadczenie i zebrane dotychczas dane.

Sensory te działać mają jako urządzenia Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Koncepcja ta pojawiła się niedawno i szturmem zdobywa przemysł. „Konstrukcja systemu IIoT jest ambitnym zadaniem, którego nikt wcześniej nie realizował, ale naszemu zespołowi udało sprostać się wyzwaniu” – powiedział Sozer. „Dzięki temu projektowi nasi studenci mieli dodatkowo okazję współpracować z firmami w realnych warunkach pomiarowych” – dodał.

„To bardzo owocna współpraca” – stwierdził John Lauletta, CEO firmy Exacter. „Produkujemy teraz najnowocześniejszy na świecie system, który pozwala na zastosowanie nowoczesnych technologii w sieci przesyłowej i uzyskanie realnych rozwiązań problemów. Najwięksi operatorzy sieci przesyłowych testują nasze rozwiązania”.

źródło: phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.