Wiadomości OZE NFOŚiGW: była szkoła w Kolsku po przebudowie i termomodernizacji będzie domem pomocy społecznej 19 czerwca 2018 Wiadomości OZE NFOŚiGW: była szkoła w Kolsku po przebudowie i termomodernizacji będzie domem pomocy społecznej 19 czerwca 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Kolsk w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, wzbogaci się o nowoczesny dom pomocy społecznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 1,5 mln zł dotacji na przebudowę, termomodernizację oraz zmianę sposobu użytkowania budynku dawnej szkoły w tej miejscowości. Reklama Beneficjentem został Instytut Medyczny im. Jana Pawła II w Szczecinie, który będzie jednocześnie podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu. W dniu 18 czerwca br. w siedzibie NFOŚiGW umowa przekazania dotacji została podpisana przez Zastępcę Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz Dyrektora Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II w Szczecinie ks. Andrzeja Dymera. Oprócz remontu, w tym rozbudowy i nadbudowy budynku, zostaną również przeprowadzone prace budowlane w zakresie fundamentów i stropów. Nastąpi też gruntowna modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej, a także budowa kotłowni (kaskady kotłów gazowych kondensacyjnych o mocy ok. 215 kW). Zamontowana zostanie m.in. gazowa instalacja centralnego ogrzewania – wraz z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła na poziomie ok. 85 proc. Budynek zostanie wyposażony w nowoczesną sieć elektryczną oraz teletechniczną, wraz z instalacją fotowoltaiczną PV o mocy 38,48 [kWp] o łącznej powierzchni paneli 213,1 [m2] oraz panelami PV w liczbie 148 sztuk. Koszty całkowite przedsięwzięcia zamkną się w kwocie 5 492 602 zł. W skład tej sumy, poza dotacją otrzymaną z NFOŚiGW (1 502 000 zł), wejdą środki własne beneficjenta (1 737 602 zł) oraz dodatkowo niskooprocentowana pożyczka z NFOŚiGW (2 253 000 zł). Prace zostaną sfinalizowane z końcem 2019 r., natomiast osiągniecie tzw. efektu ekologicznego spodziewane jest pod koniec 2021 r. Będzie to zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych (w tym przypadku 275,38 GJ/rok), a także zmniejszenie emisji CO2 (18,78 Mg/rok). Dofinansowanie projektu umożliwia program priorytetowy NFOŚiGW Poprawa jakości powietrza, Część 5) Budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.