Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

EDF sprzedaje udziały w swoich brytyjskich elektrowniach wiatrowych

EDF sprzedaje udziały w swoich brytyjskich elektrowniach wiatrowych

EDF Renewables poinformowało o sprzedaży 49% udziałów w 24 posiadanych elektrowniach wiatrowych w Wielkiej Brytanii. Łączna moc tych instalacji wynosi 550 MW. W grupie projektów, których udziały trafiły do sprzedaży, jest m.in. farma off-shore w Teesside o mocy 62,1 MW. Trafiła ona do funduszów Dalmore Capital oraz Pension Infrastrucutre Platform.

Reklama

Francuski koncern energetyczny poinformował, że transakcje warte są 701 milionów funtów brytyjskich. EDF zamierza wykorzystać te środki do budowy kolejnych projektów odnawialnych.

Według umowy EDF pozostanie większościowym udziałowcem w tych farmach wiatrowych oraz nadal będzie ich operatorem i podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie ich w dobrej kondycji.

Do sprzedaży, oprócz projektu w Teesside, trafiły także udziały w instalacjach Dorenell w Moray (177 MW), Corriemoillie w Highlands (47,5 MW) i Longpark w Borders (38 MW). Wszystkie one znajdują się w Szkocji, ale EDF sprzedawał udziały także farm zlokalizowanych w Anglii i Walii.

„Mamy ogromną przyjemność powitać Dalmore Capital oraz Pensions Infrastructure Platform jako naszych kluczowych partnerów w Wielkiej Brytanii”, skomentował szef EDF Energy, Simone Rossi. „Transakcja ta pomoże nam w inwestowaniu w zwiększenie mocy systemów OZE i w wzrost zasięgu naszych działań. Patrzymy optymistycznie w przyszłość i współpracę z naszymi nowymi partnerami na rzecz strategii rozwoju OZE w Wielkiej Brytanii”.

„Dalmore ma ogromną przyjemność, w imieniu swoich inwestorów, rozpocząć współpracę z EDF”, mówi Alistair Rey, szef biura informacji funduszu. „Spoglądamy na przyszłą współpracę w dostarczaniu czystej energii dla Wielkiej Brytanii”.

Podobne komentarze padły także ze strony Mike Westona, dyrektora Pensione Infrastructure Platform. Zaznaczył też, że dla jego firmy istotne jest zmniejszenie emisji związków węgla do atmosfery, co możliwe jest dzięki dostarczaniu energii z OZE.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.