Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak zmiany klimatyczne wpływają na sektor wiatrowy?

Polski potencjał offshore

Jak zmiany klimatyczne wpływają na sektor wiatrowy?

Zmiany klimatyczne są ogromnym wyzwaniem dla europejskiego przemysłu wiatrowego. Taki wniosek płynie z badań przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Technologicznego w Karlsruhe (KIT). Wykorzystali oni specjalny model klimatyczny o wysokiej rozdzielczości przestrzennej i czasowej, aby sprawdzić w jaki sposób zmiany klimatu w Europie wpłyną na zmianę wietrzności w różnych regionach naszego kontynentu.

Reklama

Jak pokazują symulacje, zmiany, jeśli chodzi o średnią wietrzność w większości regionów Europy, będą niewielkie do końca obecnego stulecia. Mimo to zmienić się ma charakter sezonowych fluktuacji siły wiatru – częstsze będą okresy niskiej wietrzności.

Prąd elektryczny z wiatraków pokrywa w Europie bardzo dużą część zapotrzebowania na energię. W wielu krajach, takich jak Niemcy, w czasie obecnego okresu przejściowego planuje się zwiększenie wykorzystania tego źródła.

Produkcja energii z wiatru ściśle związana jest z pogodą i klimatem, dlatego krótko i długoterminowe fluktuacje wiatru mają ogromny wpływ na ten sektor. Naukowcy z Instytutu Meteorologii i Badań nad Klimatem z KIT zajęli się modelowaniem tych zmian i ich wpływem na wietrzność w Europie. Wraz z badaczami z uniwersytetu w Kolonii wspólnie opracowali oni odpowiedni model i zanalizowali otrzymane wyniki, a wnioski opublikowali w czasopiśmie naukowym „Journal of Geophysical Research: Atmospheres”.

Model klimatu oparty był o stworzony wcześniej EURO-CORDEX, część projektu IPCC zajmującego się modelowaniem zmian klimatycznych na świecie. Osiągnięto bardzo wysoką rozdzielczość przestrzenną – 12 kilometrów, i temporalną – trzy godziny. Dzięki temu w bardzo precyzyjny sposób naukowcy mogli obliczyć ilość produkowanej przez wiatraki energii elektrycznej w zależności od regionu.

Jakkolwiek analiza pokazała, że do końca XXI wieku nie będzie dużych zmian w średniej produkcji energii elektrycznej z wiatraków, ale możemy być świadkami istotnego zwiększenia fluktuacji rocznych w zakresie ilości prądu, jaki pochodzić będzie z sektora wiatrowego. Średnie wariacje nie powinny być większe niż około +5%, ale jak mówi prof. Joaquim G. Pinto, w przypadku niektórych krajów spodziewać można się różnic na poziomie nawet +20%. Profesor Pinto, kierujący pracami grupy, powiedział: „Co więcej, fluktuacje te będą zmieniały się w zależności od pory roku”.

Dla wielu regionów północnej, centralnej i wschodniej Europy spodziewać można się zwiększonych fluktuacji wietrzności w różnej skali czasowej – od dziennej do rocznej. Prędkości dogodne do produkcji energii elektrycznej będą występowały rzadziej zwłaszcza na morzu, a nad lądem sporadycznie okresy z prędkością wiatru poniżej 3 m/s. Takie zjawiska sprawią, że źródła wiatrowe będą jeszcze mniej stabilne, niż jest to obserwowane obecnie.

Zgodnie z analizami danych pochodzących z precyzyjnego modelu zmiany klimatyczne mogą dotknąć sektor wiatrowy na różne sposoby w różnych regionach Europy. „Na przykład w rejonie Bałtyku i Morza Egejskiego produkcja z wiatraków off-shore może zwiększyć się na skutek zmian klimatycznych”, mówi Julia Mömken, członek grupy naukowców analizujących zmiany klimatyczne. „Z drugiej stronu w Niemczech, Francji i na półwyspie Iberyjskim spodziewać można się negatywnego wpływu zmian klimatycznych na produkcję energii z wiatru”.

Projekt pokazuje, że nadchodzące wyzwania, wynikające ze zmian klimatycznych, mogą być dla sektora wiatrowego w Europie dużym problemem. Mimo to decentralizacja produkcji energii wiatrowej, większe jej rozproszenie i lepsza integracja sieci dystrybucyjnej w Europie mogą okazać się być doskonałymi środkami zaradczymi na te problemy.

źródło: KIT, phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.