Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Walka o efektywność w przemyśle dopiero się zaczyna

Walka o efektywność w przemyśle dopiero się zaczyna

Jednym z filarów polityki energetycznej, jaką prowadzi Unia Europejska, jest zwiększanie efektywności energetycznej. Ten czynnik jest szczególnie ważny m.in. w rozwoju przedsiębiorczości. Chodzi przede wszystkim o dążenie do redukcji ilości marnowanej energii i zrównoważony rozwój.

Reklama

Wiele firm wykorzystuje rozmaite rozwiązania, które pozwalają na poprawę wydajności energetycznej. Na przykład Grupa Veolia wdraża szereg przyjaznych środowisku rozwiązań, zwiększających efektywność ekonomiczną i energetyczną. Między innymi realizuje wiele inwestycji, w ramach których wykorzystywane są nowoczesne modele biznesowe, gospodarka o obiegu zamkniętym czy zrównoważony rozwój miast i wsi.

Jednym z przykładów podnoszenia efektywności jest inwestycja, jaką realizowała Mlekovita – jeden z największych producentów sektora mleczarskiego w Europie. Zakłady firmy produkują rekordowe ilości ścieków – około 5000 m3 stężonych odpadów płynnych. Na zlecenie Mlekovity Veolia Water Technologies przeprowadziła modernizacją istniejącej oczyszczalni ścieków – stworzyła projekt nowej oczyszczalni ścieków mleczarskich i komunalnych. Dzięki temu, nowa instalacja może przyjąć większe ilości zanieczyszczeń, a podczas pracy osiąga lepsze parametry niż wymagają przepisy. W oczyszczalni wykorzystano m.in. proces fermentacji beztlenowej, którego produktem ubocznym jest biogaz. Jest on następnie spalany w agregatach kogeneracyjnych produkujących energię cieplną i elektryczną. Zapewnia to zmniejszenie ilości energii pobieranej przez oczyszczalnie z zewnątrz.

Dodatkowo ciepło odpadowe z procesu fermentacji wykorzystywane jest m.in. do podgrzewania osadów i ogrzewania budynków oczyszczalni. Finalnie wyprodukowana energia elektryczna jest podstawą do uzyskania przez operatora zielonych certyfikatów, które są następnie sprzedawane, zapewniając dodatkowy zysk z zmodernizowanej oczyszczalni.

Jak ocenia prezes zarządu Grupy Mlekovita, Dariusz Sapiński „Rozwiązanie zaproponowane przez Veolia Water Technologies spełniło wszystkie cele stawiane inwestycji, a w szczególności pozwoliło osiągnąć dodatni bilans energetyczny oczyszczalni i docelowo zyski z produkcji biogazu i kogeneracji. Dzięki modernizacji Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita jako pierwsza w branży mleczarskiej w Polsce posiada oczyszczalnię, która uzyskuje największą ilość zielonej energii”.

Modernizacja pociągnęła za sobą wiele korzyści, m.in.: redukcję kosztów działania oczyszczalni, poprawę parametrów oczyszczania ścieków i generację dodatkowego zysku z generacji zielonych certyfikatów.

Efektywność energetyczna to obecnie bardzo popularny temat. Wiele osób w związku z tym zadaje pytanie – jak wspierać ten sektor? Wszyscy zgadzają się, że jest to konieczne, ale pojawiają się różne pomysły. „Istnieje konieczność uruchamiania środków, które nie tylko pochodzą z funduszy publicznych, ale także z prywatnych. Wprowadzany jest na przykład oparty na oszczędności energii model ESCO”, komentuje prezes Danfoss Poland, Adam Jędrzejczak. Wspominana formuła ESCO (ang. energy service company) to jeden ze sposobów finansowania modernizacji związanych z wydajnością energetyczną. ESCO to model, w ramach którego firmy specjalizujące się w poprawie wydajności energetycznej oferują tego rodzaju wdrożenia bez konieczności angażowania budżetu inwestycyjnego danego przedsiębiorstwa.

„Zwrot z inwestycji następuje w postaci oszczędności energetycznych, a inwestorem jest oferująca tego typu umowy firma. To rozwiązania, które w skali mikro i makro mogłyby pomóc w rozwoju technologii energooszczędnych i przyspieszyć ich implementację. Nie jesteśmy skazani na to, aby być w cieniu Europy Zachodniej czy Północnej. Wydaje się, że czerpiemy garściami i mamy świadomość istnienia nowoczesnych, energooszczędnych technologii, tylko czasami wygrywa czynnik ekonomiczny. Patrzy się na krótką perspektywę inwestycji, zamiast długofalowo, co blokuje najefektywniejsze rozwiązania, które mogłyby być zastosowane”, komentuje Jędrzejczak.

Globalny rynek ESCO szacuje się na około 27 miliardów dolarów. Połowa tych usług świadczona jest w Chinach – znajduje się tam ponad pięć tysięcy firm zajmujących się taką działalnością. Drugim rynkiem są Stanu Zjednoczone, gdzie roczne przychody w tym sektorze wynoszą około 7 miliardów dolarów. Na trzecim miejscu jest Unia Europejska (około 3 miliardów dolarów przychodu). Jak wyglądają perspektywy dla usług ESCO w Polsce? Przewiduje się dynamiczny rozwój tego sektora w naszym kraju. Sprzyjać temu mają także przepisy, na przykład ustawa o Efektywności Energetycznej z 2016 roku. Dopuszcza ona możliwość kontraktowania usług ESCO przez firmy energetyczne.

Szacuje się, że z roku na rok zainteresowanie sektorem ESCO, także w ramach partnerstwa prywatno-publicznego, będzie rosnąć. Dzięki temu, oprócz związanych z zwiększaniem wydajności energetycznej oszczędności, usługi ESCO przełożyć mogą także się na np. poprawę jakości powietrza w Polsce. „Działania zwiększające efektywność energetyczną w Polsce muszą wejść na nowy poziom. Już prawie wszyscy przeprowadzili termomodernizację budynków i wymienili okna. W Polsce rynek usług typu ESCO będzie się dynamicznie rozwijał”, mówi Marek Duda, dyrektor ds. handlowych CEZ ESCO Polska.

Dynamiczny rozwój sektora ESCO widać doskonale także na suchych liczbach. W Czechach obecnie w Grupie CEZ zatrudnionych jest około 1,6 i ma 18 tysięcy klientów. W Niemczech CEZ zatrudnia 1,8 tysiąca osób. Z kolei w Polsce jest ich 200, ale liczba ta rośnie. Obrót grupy w całym regionie wynosi setki milionów złotych.

Duda uważa, że jedną z przyczyn niskiego rozwoju sektora ESCO w naszym kraju jest łatwy dostęp do środków unijnych. Pieniądze te są łatwe w uzyskaniu i wydaniu w przypadku. Inwestycje tego typu są obarczone większym ryzykiem.

Wykorzystanie technologii, które zwiększają wydajność energetyczną przemysłu, ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Tutaj pojawia się właśnie misja dla firm technologicznych, takich jak Danfoss. Posiadają one odpowiednią technologię, by oszczędzać energię, np. w przemyśle ciepłowniczym i sieci przesyłu ciepła. Okres zwrotu takich inwestycji wynosi około trzech lat w większości przypadków. „Nadal jednak istnieje zbyt wiele barier rynkowych utrudniających wdrażanie technologii efektywnych energetycznie. Potrzeba do tego ambitnych decyzji, odpowiednich ram politycznych oraz regulacji prawnych. Powinny temu towarzyszyć finansowe instrumenty wsparcia, programy rozwoju zdolności instytucjonalnej oraz kampanie podnoszące świadomość społeczną”, ocenia Jędrzejczak.

źródło: wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.