Skawina otrzymała 1 mln zł na przygotowanie wzorcowego programu antysmogowego

Skawina otrzymała 1 mln zł na przygotowanie wzorcowego programu antysmogowego

Skawina otrzymała 1 mln złotych na wdrożenie rządowego, pilotażowego programu „Laboratorium Skawina”, o czym poinformował portal dziennikpolski24.pl. Celem projektu jest termomodernizacja budynków mieszkalnych. Opracowany przez gminę program będzie podstawą dla pozostałych miast borykających się z problemem zbyt dużego zanieczyszczenia powietrza.  

Dzięki otrzymanym środkom gmina będzie w stanie przeprowadzić termomodernizacje 20 prywatnych gospodarstw domowych. Kwota przeznaczona na jeden budynek wyniesie średnio 50 tys. zł, ale nie może przekroczyć 75 tys. zł. Wnioskodawca zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego w wysokości 10% kosztów, które zostaną przeznaczone na modernizację jego gospodarstwa.

Mieszkańcy gminy mogli składać stosowne wnioski od 30 lipca do 13 sierpnia bieżącego roku. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, należało spełniać łącznie kilka warunków. Dochód maksymalny na jedną osobę w rodzinie nie powinien przekraczać 1028 zł netto, a w przypadku osoby samotnie gospodarującej – 1268 zł netto. Wnioskodawca powinien dodatkowo posiadać tytuł prawny do zgłaszanej do programu nieruchomości, a także wnieść wkład własny – dopuszczalny w formie pieniężnej albo jako praca na rzecz gminy.

Wzorcowy program opracowany przez Skawinę pomoże pozostałym 33 gminom borykającym się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. Otrzymają one od państwa dofinansowanie w wysokości 70% kosztów całej inwestycji, 20% pokryją gminy z pieniędzy pochodzących ze środków unijnych, a pozostałe 10% wyniesie wkład własny mieszkańców.

W Skawinie do września bieżącego roku zostanie przeprowadzony audyt domostw zgłoszonych do programu oraz wyłonienie wykonawców. Termomodernizacje w ramach programu „Laboratorium Skawina” zostaną przeprowadzone najpewniej do listopada tego roku.

90% środków przeznaczonych na realizację programu pochodzi z Fundacji Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo im. Ignacego Łukasiewicza.

źródło: gminaskawina.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.