500 nowych OZE w Skawinie!

Podkrakowska Skawina nie poddaje się w walce o poprawę jakości powietrza. Wczoraj, 7 listopada władze podały komunikat, że gmina przystępuje do programu “Czysta Energia Blisko Krakowa”, w ramach którego na jej terenie zostanie zamontowanych ponad 500 instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Codzienny raport smogowy – 17.10.

Znacząca poprawa jakości powietrza, w większości kraju zielono i czysto. Wyjątek stanowią mniejsze miejscowości Imielin, Świerklany czy Radomsko. Kraków zrezygnował z paliw stałych i powietrze znacząco się poprawiło, ale pyły ciągle napływają z okolicznych gmin. Wzorem stolicy małopolski chce pójść Skawina, gdzie samorządowcy do 2022 r. chcą wyeliminować wszystkie piece niespełniające norm. Czekamy na deklaracje pozostałych gmin z obwarzanka.

Codzienny raport smogowy – 19.07.

Piątek z czystym powietrzem, stężenie pyłów zawieszonych nie stanowi dziś zagrożenia w żadnym rejonie Polski. Niestety standardowe czujniki nie pokazują poziomu lotnych związków organicznych czy formaldehydu. W Skawinie w okolicy Huty Aluminium niedawno zainstalowano stację monitorującą zanieczyszczenie powietrza, która co chwile pokazuje wysokie przekroczenia tych groźnych substancji. Zaniepokojeni mieszkańcy miasta protestują przeciw nadmiernym emisjom z zakładów przemysłowych.

Codzienny raport smogowy – 11.07.

Powietrze bardzo dobre, gorzej z pogodą, dziś pochmurnie i deszczowo. Kiedy wróci lato? Ocieplenie ma nadejść dopiero po 20 lipca wraz z cieplejszymi masami powietrza, które dotrą nad Polskę. Czy wiecie, że od czerwca tego roku na terenie byłej Huty Aluminium w Skawinie działa stacja monitoringu powietrza? Odczyty są niepokojące, na 15 dni pomiarowych urządzenie pokazało 6 wskazań ponad skalę wysokiego stężenia bardzo szkodliwych, lotnych związków organicznych (LZO).

Codzienny raport smogowy – 23.04.

Czyste powietrze i dobra pogoda – tak zapowiada się ten tydzień. Niestety wraz z dużym ociepleniem nadchodzą porywiste wiatry, a zamiast pyłów zawieszonych nadciąga pył znad Sahary. Wstrzymajcie się z myciem samochodu do weekendu. W tym tygodniu w dwóch podkrakowskich gminach – Skale i Skawinie rozpoczynają się badania spirometryczne dla dzieci w wieku 10-13 lat. Niedługo poznamy, jaki jest faktyczny wpływ jakości powietrza na zdrowie uczniów. Badania realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji ZONE.

Liczenie pieców w 9 miastach w Polsce

Dziewięć miast w Polsce, tj. Karczew, Mszana Dolna, Nowy Targ, Opoczno, Skała, Skawina, Targówek (dzielnica Warszawy), Ustroń i Zabrze, dołączyło do programu ZONE. Ostatnio porozumienie dotyczące wsparcia polityki i programów ograniczenia niskiej emisji podpisały władze Ustronia. Zobowiązały się m.in. do policzenia i sklasyfikowania źródeł ciepła.