Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zakazują palić węglem, a niepokornych tropią dronem

Zakazują palić węglem, a niepokornych tropią dronem

Skawina jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadziło całkowity zakaz palenia węglem. Ma on wejść w życie od 2030 roku. Niepokornych w tym zakresie będzie tropić specjalny dron. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

9 lat na wymianę pieca

Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, to jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Właśnie dlatego rada miejska niemal w całości poparła lokalną uchwałę antysmogową. Od głosu wstrzymał się tylko jeden radny. Całkowity zakaz palenia węglem ma obowiązywać od 2030 roku. 

– To przełomowa i historyczna decyzja, za którą jestem radnym wdzięczny. Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Mieszkańcy gminy mogą skorzystać z wielu dofinansowań do wymiany kotłów. Część z nich pochodzi z programu Czyste Powietrze i Stop Smog, dostępne są też środki unijne dotujące instalacje OZE (projekt Czysta Energia Blisko Krakowa lub program Mój prąd). W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny – oprócz całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 r. – zostanie także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od 2022 roku. 

– Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie może dojść do sytuacji, w której z jednej strony dofinansowujemy wymianę “kopciuchów” i zakazujemy palenia węglem, a z drugiej pozwalamy na montaż nowych pieców węglowych. To byłoby nielogiczne – podkreśla Rzepisko

Zatwierdzona przez skawińskich radnych uchwała antysmogowa zostanie przekazana do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie poprzedzą konsultacje społeczne.

Dron do zadań specjalnych

Władze kładą duży nacisk na kontrole pieców, w których udział bierze straż miejska oraz pracownicy urzędu miasta. Mają oni do dyspozycji narzędzie, które pomoże im “wytropić”, kto nielegalnie pali śmieci. To dron. Wyposażony w specjalne czujnik, my być “mobilnym laboratorium”, które szybko określi, czy z komina wydobywają się niedozwolone substancje. Gdy wykryje nieprawidłowości, mieszkaniec musi liczyć się z wizytą straży miejskiej, która pobierze próbkę popiołu i wyśle ją do akredytowanego laboratorium. W tym czasie pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza będą zachęcać do skorzystania z dofinansowania do wymiany “kopciucha”.

dron
Fot. materiały prasowe

Dron ma odegrać także istotną rolę w działaniach antykryzysowych. Będzie przeprowadzał rozpoznanie terenu w trakcie powodzi lub pożarów. Zostanie także wykorzystany do monitorowania obszarów wypalania traw. W Skawinie to duży problem szczególnie w okresie wiosenno-letnim. 

Źródło: informacje prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.