Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Skawina wypowiada wojnę komarom i wzywa… jerzyki!

Skawina wypowiada wojnę komarom i wzywa… jerzyki!

Są w stanie zjeść nawet 20 tysięcy komarów dziennie, znajdują się pod ochroną i zyskują coraz większą sympatię ludzi. Jerzyki, niezawodni pogromcy owadów, znajdą dom w Skawinie. Na ścianie przedszkola w Wielkich Drogach zamontowano dla nich budki lęgowe.

B1
Reklama

W oczekiwaniu na lokatorów

To kolejne “osiedle dla jerzyków” w Skawinie. Rok wcześniej pojawiło się na ścianie hali widowiskowo-sportowej. W obu przypadkach budki zakupiły władze miasta. 

– Lato kojarzy nam się z piękną pogodą, wakacjami oraz komarami, które potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy wieczór. Ten problem rozwiążą jerzyki. Na nowych budkach lęgowych dla nich zyskają zarówno ludzie, jak i ptaki. Chronimy gatunek zagrożony wyginięciem oraz w naturalny sposób redukujemy populację komarów. Mam nadzieję, że budki lęgowe spotkają się z ciepłym przyjęciem i szybko zyskają nowych lokatorówmówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Reklama

Wola mieszkańców

Nowe “osiedle dla jerzyków” powstało z inicjatywy mieszkańców. Budki na ścianie przedszkola samorządowego zamontowała Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w okolicy znajdują się lasy i zbiorniki wodne. To miejsce sprzyjające rozmnażaniu się owadów i idealne źródło pokarmu dla ptaków.

– Od dłuższego czasu mieszkańcy naszej miejscowości borykają się z nadmierną populacją komarów. Stowarzyszenie Nasz Dom-Nasze Wielkie Drogi postanowiło pomóc rozwiązać ten problem. Nie chcieliśmy jednak sięgać po szkodliwe dla środowiska środki biobójcze. Dlatego też zwróciłem się z prośbą do Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie o sfinansowanie zakupu budek lęgowych dla jerzyków (Apus Apus). Duże zaangażowanie w akcję wykazała również Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach, która podjęła się czynności montażowych. Bardzo się cieszę, że w wydarzeniu biorą udział również dzieci, o co zadbała dyrektor tutejszego przedszkola mówi Bartłomiej Szwed, Prezes Stowarzyszenia “Nasz Dom – Nasze Wielkie Drogi”.

Polskie miasta chętnie korzystają z pomocy 

Wiele polskich miast “inwestuje” w budki lęgowa dla jerzyków. Trudno zaprzeczyć, że są to wyjątkowo sprzyjające człowiekowi ptaki. Mogą zjeść nawet 20 tys. komarów i innych owadów, w trakcie doby. W ostatnim czasie w Augustowie zawieszono 32 budki dla jerzyków. 

Jerzyki przynoszą wiele pożytku otoczeniu, w którym żyją. To są ptaki, które pożerają olbrzymie ilości komarów oraz innych owadów. Zanim więc spostrzeżemy w mieście problem z tymi insektami, jesteśmy w stanie wykonać pewne działania zapobiegawcze. Czyli: tworzyć nowe i nie niszczyć starych siedlisk jerzyków. To znacznie lepsze rozwiązanie niż stosowanie chemicznych oprysków mówi Piotr Piłasiewicz z Bractwa Bartnego, pomysłodawca inicjatywy.

Nowych budek lęgowych przybyło także w Lublinie. Czy w Waszym mieście też pojawiają się jerzyki?

Źródło: informacje prasowe, augustow24.pl,  kurierlubelski.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.