W Skawinie będzie nowa stacja monitorująca jakość powietrza

W Skawinie będzie nowa stacja monitorująca jakość powietrza

W Skawinie będzie działać nowa stacja mierząca jakość powietrza – właśnie trwają prace nad jej uruchomieniem. Planowany termin otwarcia to styczeń 2020 roku. 

Pierwsza stacja znajduje się przy os. Ogrody. Nowa stacja ma się pojawić lada moment. Urządzenie będzie dostarczało na bieżąco informacje o stężeniu niektórych lotnych związków organicznych. Wyniki na żywo można po zamontowaniu stacji śledzić w czasie rzeczywistym.

Inicjatorem zamontowania nowego czujnika jest gmina Skawina, będzie on obsługiwany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Urządzenie pojawi się w bezpośrednim sąsiedztwie strefy gospodarczej, blisko działających na jej terenie zakładów przemysłowych. 

Gmina bardzo poważnie potraktowała problem smogu i od dłuższego czasu podejmuje działania, które mają przywrócić mieszkańcom czyste powietrze. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podsumował działania wszystkich gmin w zakresie wdrażania „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” w 2018 r. Gmina Skawina ma powody do zadowolenia – jest na drugim miejscu pod względem ilości przeprowadzonych kontroli pieców i instalacji fotowoltaiki, a czwarta w wymianie kotłów. 

W tym roku w Skawinie zniknie ponad 1000 „kopciuchów”.  Wszystko dzięki programom „Czyste powietrze” i „Stop smog”, a także środkom własnym. Do końca 2022 roku miasto ma ambitny plan wymiany wszystkich przestarzałych pieców na te nowej generacji. Wszystkie programy dofinansowania łączą się, więc wymiana pieca jest dla mieszkańców prawie darmowa. 

W działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza Skawina wspiera też instalację odnawialnych źródeł energii. W 2018 roku gmina zajęła ogółem drugie miejsce w Małopolsce, a pierwsze jeżeli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych które pobierają czystą energię ze słońca. Na terenie Skawiny działa obecnie program “Czysta energia blisko Krakowa”, który zakłada ponad 50 proc. dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii.