500 nowych OZE w Skawinie!

Podkrakowska Skawina nie poddaje się w walce o poprawę jakości powietrza. Wczoraj, 7 listopada władze podały komunikat, że gmina przystępuje do programu “Czysta Energia Blisko Krakowa”, w ramach którego na jej terenie zostanie zamontowanych ponad 500 instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Czysta Energia Blisko Krakowa jest projektem działającym na zasadzie partnerstwa pięciu podkrakowskich gmin: Zabierzowa, Liszek, Czernichowa, Skawiny i Świątnik Górnych. Dzięki niemu, mieszkańcom łatwiej będzie otrzymać dofinansowanie na montaż technologii sprzyjającym środowisko. Dofinansowanie gminy otrzymają w ramach Funduszy Europejskich. W przypadku Skawiny, dla jej mieszkańców, wyniesie ono około połowę kosztu zakupu i instalacji urządzeń. O otrzymaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Władze gminy chcą w ten sposób zachęcić do inwestowania w czystą energię. Przekonują, że inwestycje zwrócą się w ciągu kilku lat. Zakup i instalacja urządzeń OZE będą leżały po stronie wykonawcy. Odnawialne źródła energii będą objęte gwarancją przez 5 lat. Oznacza to, że przez ten czas gmina weźmie na siebie ciężar naprawy i serwisowania urządzeń – czytamy w oświadczeniu.

W tej chwili, w ramach dofinansowania, do połowy 2021 roku powstanie: 128 instalacji fotowoltaicznych, 154 instalacji kolektorów słonecznych, 21 powietrznych pomp ciepła oraz 212 kotłów na biomasę.