500 nowych OZE w Skawinie!

Podkrakowska Skawina nie poddaje się w walce o poprawę jakości powietrza. Wczoraj, 7 listopada władze podały komunikat, że gmina przystępuje do programu “Czysta Energia Blisko Krakowa”, w ramach którego na jej terenie zostanie zamontowanych ponad 500 instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Czysta Energia Blisko Krakowa jest projektem działającym na zasadzie partnerstwa pięciu podkrakowskich gmin: Zabierzowa, Liszek, Czernichowa, Skawiny i Świątnik Górnych. Dzięki niemu, mieszkańcom łatwiej będzie otrzymać dofinansowanie na montaż technologii sprzyjającym środowisko. Dofinansowanie gminy otrzymają w ramach Funduszy Europejskich. W przypadku Skawiny, dla jej mieszkańców, wyniesie ono około połowę kosztu zakupu i instalacji urządzeń. O otrzymaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Władze gminy chcą w ten sposób zachęcić do inwestowania w czystą energię. Przekonują, że inwestycje zwrócą się w ciągu kilku lat. Zakup i instalacja urządzeń OZE będą leżały po stronie wykonawcy. Odnawialne źródła energii będą objęte gwarancją przez 5 lat. Oznacza to, że przez ten czas gmina weźmie na siebie ciężar naprawy i serwisowania urządzeń – czytamy w oświadczeniu.

W tej chwili, w ramach dofinansowania, do połowy 2021 roku powstanie: 128 instalacji fotowoltaicznych, 154 instalacji kolektorów słonecznych, 21 powietrznych pomp ciepła oraz 212 kotłów na biomasę.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Przegląd wydarzeń tygodnia: OZE i ekologia – 4.11. – 10.11.

Za nami pierwszy tydzień listopada. Co się przez ten czasy wydarzyło? W fotowoltaice pojawił się nowy rekord oraz polska obniżka podatku VAT, a w Rosji coraz bliżej do zwolnienia z podatku dochodowego od sprzedaży energii z OZE. To informacje pozytywne. Z negatywnych toczy się dyskusja na temat miejsca organizacji tegorocznego Sylwestra w Zakopanem, a w pasiece w Głuchołazach otruto 30 pszczelich rodzin. Oto podsumowanie tygodnia!

Zmniejszona absorpcja CO2 w lasach deszczowych – czy taki scenariusz jest możliwy?

Drzewa są społecznie postrzegane jako nasz potężny sojusznik zmniejszający emisję dwutlenku węgla. Bywa jednak, że ich rola jest przeceniana, bo szacunki odnoszą się jedynie do liczby i wieku drzew (czy drzewostanu). Tymczasem zdolność absorpcyjna zależy od wielu czynników. Nie jest stała, co pokazują ostatnie badania naukowe dotyczące lasów deszczowych Amazonii.