Skawina walczy ze smogiem i jest liderem w Małopolsce w zakresie podjętych działań

Skawina podejmuje sporo wysiłków, by rozprawić się z problemem smogu. Według podsumowania 2018 roku jest czwarta w województwie małopolskim w zakresie wymianie kotłów i druga w ilości kontroli pieców. 

Gmina bardzo poważnie potraktowała problem smogu i od dłuższego czasu podejmuje działania, które mają przywrócić mieszkańcom czyste powietrze. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podsumował działania wszystkich gmin w zakresie wdrażania „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” w 2018 r. Gmina Skawina ma powody do zadowolenia – jest na drugim miejscu pod względem ilości przeprowadzonych kontroli pieców i instalacji fotowoltaiki, a czwarta w wymianie kotłów.

W tym roku w Skawinie zniknie ponad 1000 „kopciuchów”. Wszystko dzięki programom „Czyste powietrze” i „Stop smog”, a także środkom własnym gminy. Do końca 2022 roku Skawina ma ambitny plan wymiany wszystkich przestarzałych pieców na te nowej generacji. Wszystkie programy dofinansowania łączą się, więc wymiana pieca jest dla mieszkańców gminy prawie darmowa.

W działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza Skawina wspiera też instalację odnawialnych źródeł energii. W 2018 roku gmina zajęła ogółem drugie miejsce w Małopolsce, a pierwsze jeżeli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych, które pobierają czystą energię ze słońca. Na terenie Skawiny działa obecnie program “Czysta energia blisko Krakowa”, który zakłada ponad 50% dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii.

 

Skawina przeprowadziła też ponad 1000 kontroli kotłów. W kontrolowaniu oprócz straży miejskiej bierze udział także urzędnik, który przekazuje informacje dotyczące dofinansowań do odnawialnych źródeł energii i wymiany kotłów. Urząd prowadzi też kompleksowe działania edukacyjne, które mają na celu pogłębienie świadomości mieszkańców w zakresie sposobów walki ze smogiem. Pokazuje też korzyści z zastosowania nowych technologii grzewczych i tych związanych z poborem energii.