Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Badania w Skawinie: Jak smog wpływa na dzieci?

Badania w Skawinie: Jak smog wpływa na dzieci?

Niedawno rozpoczęły się badania spirometryczne w Skawinie. Lekarze sprawdzą, jaki wpływ na dzieci ma smog. Faktem jest jego szkodliwość – co roku z powodu powikłań spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza umiera przedwcześnie 40 tys. osób.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

To już druga tura badań. Pierwsza miała miejsce w 2019 roku w okresie wiosennym i objęła 1500 uczniów. Druga tura rozpoczęła się 20 stycznia i potrwa ok. miesiąca. Badania mają pokazać różnice pomiędzy pracą płuc w sezonie grzewczym i wiosną, gdy nie ma zanieczyszczenia. Badania spirometryczne są bezpłatne.

Oprócz Skawiny do programu przystąpili: Ustroń, Opoczno, Mszana Dolna, Nowy Targ, Skała, Karczew, Zabrze oraz Targówek (dzielnica Warszawy).

Trzeba przyznać, że gmina bardzo poważnie potraktowała problem smogu i od dłuższego czasu podejmuje działania, które mają przywrócić mieszkańcom czyste powietrze. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podsumował działania wszystkich gmin w zakresie wdrażania „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” w 2018 r. Gmina Skawina ma powody do zadowolenia – jest na drugim miejscu pod względem ilości przeprowadzonych kontroli pieców i instalacji fotowoltaiki, a czwarta w wymianie kotłów.

W tym roku w Skawinie zniknie ponad 1000 „kopciuchów”. Wszystko dzięki programom „Czyste powietrze” i „Stop smog”, a także środkom własnym gminy. Do końca 2022 roku Skawina ma ambitny plan wymiany wszystkich przestarzałych pieców na te nowej generacji. Programy dofinansowania łączą się, więc wymiana pieca jest dla mieszkańców gminy prawie darmowa.

Źródło: smoglab.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.