„Kopciuch” na rynku w Skawinie

„Kopciuch” na rynku w Skawinie

Na skawińskim rynku pojawił się nowy, nieszablonowy pomnik przedstawiający stary nieekologiczny piec węglowy. Instalacja ma na celu przypomnieć mieszkańcom o obowiązku wymiany starych pieców do końca 2022 roku.

Pomnik „kopciucha”

„Kopciuch”, czyli pomnik przedstawiający stary piec węglowy pojawił się na skawińskim rynku i zostanie tam aż do zakończenia sezonu grzewczego. Jego zadaniem jest przypominać mieszkańcom o obowiązku wymiany nieekologicznych pieców.

mWm6OBViSk6a9H1wUu7R4jKkq5vpXf 9zKRqa2z4ulDAObDWKD0xWW71DJOKUD ea54Q2PTs0 rsVSpP3FT6k41Rc

Artystyczna instalacja przedstawia nie tylko obskurny piec, ale także baner z napisem „Kopciuch nie przynosi szczęścia, przynosi SMOG. Wymień go, a zyskasz dotację”.

Niewiedza przyczyną ignorowania przepisów

Uchwały antysmogowe przyjęło już 13 województw. Pomimo nagłaśniania problemu związanego z emisją gazów cieplarnianych, niektórzy mieszkańcy w dalszym ciągu nie są dobrze poinformowani o zmianach przepisów. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie widząc zbliżający się problem postanowili rozpocząć akcję promocyjną zachęcającą do skorzystania z dotacji do wymiany “kopciucha” na nowy piec spełniający wymagane normy.

– Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w Internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany „kopciucha” do końca 2022 roku. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania – mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Dofinansowania i pomoc ekoeksperta

Miasto oferuje również pomoc w uzyskaniu dofinansowania. Mieszkańcom pomoże zespół ekodoradców. To osoby, które przedstawią wszystkie dofinansowania, odpowiedzą na pytania i poprowadzą przez cały proces pozyskania środków.

Pomoc eksperta jest niezbędna, ponieważ dofinansowania łączą się ze sobą. Przy poprawnie wypełnionych wnioskach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90% zwrotu kosztów przy wymianie starego pieca.

źródło: informacja prasowa, klimat.rp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.