Farma słoneczna w kosmosie? Chiny chcą elektrowni dorównującej mocą reaktorom jądrowym

Farma słoneczna w kosmosie? Chiny chcą elektrowni dorównującej mocą reaktorom jądrowym

Chiny są o krok od przetestowania potencjalnie rewolucyjnej technologii, która pozwoli im na pozyskiwanie energii słonecznej o każdej porze dnia. W Chongqingu w południowo-zachodnich Chinach trwają testy, które mają doprowadzić do budowy ogromnej elektrowni słonecznej na orbicie. Kiedy powstanie chińska farma słoneczna w kosmosie?

Chińska farma słoneczna w kosmosie

Chiny to światowy lider w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, a także największy na świecie producent ogniw słonecznych. To jednak najwyraźniej nie wystarcza Chińczykom. Teraz chcą zbudować potężną elektrownię słoneczną w kosmosie.

Mierzące ponad 1.5 km wielkie satelity mają zostać pokryte ogniwami słonecznymi. Pozyskana w ten sposób energia ma być zamieniana na fale radiowe i przekazywana na ziemię.

Konstrukcja o mocy 1 megawata ma powstać do 2035 roku, a potem jej możliwości mają być stopniowo zwiększane. Do 2050 roku chińska farma słoneczna w kosmosie ma osiągnąć moc 1 gigawata, czyli tyle ile produkują reaktory jądrowe.

yQmcgUTWbtDWakZH4nN2X0BE8RBshQLM8TIzN9EyWJPmEG3HnEeEUDq9quCMJzoBeYaKK7q9CSV79lJshnF9u2n6G1A801 LCA5j8qjHoj5ItosPF1SUfBauVldZiOFed03pwWc=s0
Wizualizacja satelity z panelami FV, źródło: Baidu.com

Czy ten ambitny projekt jest opłacalny, bezpieczny, a przede wszystkim, w ogóle możliwy do wykonania?

Czy farma słoneczna w kosmosie to dobry pomysł?

Farma słoneczna w kosmosie nie ma ograniczeń, które obecne są na ziemi. Tak o projekcie mówił w wywiadzie dla The Times znany chiński naukowiec, Yang Shizhong: 

Atmosfera, zmiana pór roku, zmiana dnia i nocy oraz położenie geograficzne nie będą miały wpływu na kosmiczną stację słoneczną.

Projekt musiałby przezwyciężyć jednak wiele wyzwań. Jednym z nich jest sposób, w jaki energia miałaby być przekazywana na ziemię w bezpieczny sposób.

gbIVxyS8H7ruWHtJIpwa0gokNvq 168I75xdx8dzJCabz3EJhsM0 VpvR xUyngvVWrsxGK QIoCd2NmYB9fcqXHvy0wjD4 Hb7pVF0O2AqHK9N7HYs zrTfsAADRf41V v7tWs=s0
Wizualizacja satelity z panelami FV, źródło: Baidu.com

Wpływ wiązki energii o wysokiej częstotliwości może być potencjalnie niebezpieczny dla komunikacji, ruch lotniczego i zdrowia ludzi. Władze okręgu już przeznaczyły specjalną strefę przeznaczoną wyłączenie dla testowania tej technologii. Teren otoczony będzie dodatkowo jeszcze większą strefą bezpieczeństwa.

Źródła: baidu.com, 163.com, scmp.com, interestingengineering.com, epaper.thetimes.co.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.