Skawina: piece do kontroli

Skawina: piece do kontroli

W Skawinie rozpoczęły się kontrole materiałów opałowych, z których korzystają mieszkańcy. Inspekcje będą przeprowadzane przez cały sezon grzewczy – może to być nawet 1600 kontroli. 

Skawina to jedno z najbardziej zanieczyszczonych powietrzem miast nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Obecnie na terenie Małopolski rusza program, którego celem jest sprawdzenie jakości używanych przez mieszkańców województwa materiałów opałowych. W zeszłym roku jedna czwarta wszystkich przeprowadzonych kontroli miała miejsce właśnie w Skawinie – przeprowadzono ich ponad 800.

Jednym z najważniejszych celów, oprócz wykrycia i ukarania mieszkańców palących niedozwolonym paliwem, jest edukacja. Podczas kontroli, które odbywają się siedem dni w tygodniu, straży miejskiej będzie towarzyszył urzędnik. Poinformuje on o obowiązku wymiany „kopciucha” do końca 2022 r., przedstawi też możliwości pozyskania dofinansowania.

W ramach akcji „Mój sąsiad już nie truje” Wydział Ochrony Powietrza wraz ze Strażą Miejską zachęcają do sygnalizowania, w którym domu używany jest nielegalny opał. Po anonimowym zgłoszeniu kontrola odbędzie się w wielu domach, by wyeliminować ewentualne podejrzenia co do osoby wzywającej inspekcje. W razie uzasadnionego podejrzenia strażnicy mogą pobrać próbkę popiołu, która zostanie poddana badaniom. Pozwolą one ze 100% pewnością określić, czy użyto zakazanego opału. W przypadku złamania prawa grozi mandat do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.