Wiadomości OZE Jakie plany w sprawie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu ma Minister Energii? 07 września 2018 Wiadomości OZE Jakie plany w sprawie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu ma Minister Energii? 07 września 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Wczoraj zakończyło się Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Należy przyznać, że sporą część rozmów zdominował temat elektromobilności i kierunek rozwoju polskiej energetyki. Podczas Forum wystąpił również Minister Energii, który wypowiedział się na temat Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Reklama Minister Tchórzewski podczas wystąpienia poinformował, że „Ustawa wprowadzająca Fundusz Elektromobilności jest w tej chwili uzupełniana rozporządzeniami”. Zapewnił również, że “do końca roku będą gotowe, i że od przyszłego roku zaczną funkcjonować komercyjne punkty ładowania i cały system związany z wdrażaniem ustawy o elektromobilności oraz system finansowy, który będzie wspomagał spółki w tworzeniu działań związanych zarówno z infrastrukturą, jak i z rozwojem rynku”. Przypomnijmy, że Fundusz Niskoemisyjnego Transportu ma wspierać inicjatywy związane z elektromobilnością, jak również z transportem zasilanymi paliwami alternatywnymi. Wachlarz projektów, które będą realizowane jest bardzo szeroki. Oprócz realnych inwestycji w transport, część pieniędzy zostanie przeznaczona na informowanie mieszkańców o korzyściach płynących z niskoemisyjnej mobilności. Zarządzanie Funduszem przypadło NFOŚiGW, które już ma w tym zakresie pewne doświadczenie. Przypomnijmy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada także za fundusz programu “Czyste Powietrze” i innych projektów sprzyjających poprawie jakości powietrza. Organem, który będzie wspierał działanie Funduszu, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.