Energia jądrowa Hiszpania zamyka 7 najstarszych reaktorów atomowych 26 listopada 2018 Energia jądrowa Hiszpania zamyka 7 najstarszych reaktorów atomowych 26 listopada 2018 Przeczytaj także Energia jądrowa Susza i upał nie zatrzymają reaktorów. Francja przewiduje wzrost energii jądrowej powyżej prognoz Mimo nadchodzących fal upałów i niskiego stanu wód w rzekach, francuski sektor jądrowy charakteryzuje się niezwykłą odpornością. Analitycy przewidują, że państwowa spółka energetyczna, Électricité de France (EDF), może wkrótce zrewidować swoje prognozy produkcji. Po rekordowym pod względem produkcji początku roku, eksperci szacują, że całkowita generacja energii z atomu może osiągnąć poziom 380 TWh, znacznie przewyższając oficjalne cele spółki. Energia jądrowa Napęd jądrowy wraca do żeglugi. SMR zyskują pierwsze zgody Branża morska dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku zgodnie z wymogami Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i Unii Europejskiej. Transport morski, choć odpowiada za około 3% globalnych emisji gazów cieplarnianych, to jego dekarbonizacja jest uznawana za jedno z najtrudniejszych wyzwań technologicznych. W tym kontekście ważnym krokiem rozwojowym jest technologia napędów jądrowych w żegludze, która oferuje niskoemisyjne źródło energii mogące zastąpić tradycyjne paliwa kopalne. Dotychczas rozwój tej technologii ograniczały kwestie bezpieczeństwa, opłacalności oraz regulacji prawnych. Ostatnie decyzje dają nadzieję na przełamanie impasu. Hiszpański sekretarz stanu ds. energetyki – Jose Dominguez, poinformował, że pierwszy reaktor atomowy w Almaraz zostanie wyłączony w 2023 r., drugi w 2024 r., a pozostałe pięć najpóźniej do 2028 r. Powód? Zagrożenie dla środowiska oraz kwestie polityczne. Reklama Na początku listopada ujawniono rządowy plan działania Hiszpanii ograniczający funkcjonowanie starych elektrowni atomowych. Sekretarz stanu ds. energetyki potwierdził, że nie będą przedłużane licencje na eksploatowanie reaktorów atomowych, które mają ponad 40 lat. Funkcjonowanie jednej z elektrowni znajdującej się w pobliżu granicy z Portugalią w Almaraz prowadzi do sporów pomiędzy tymi państwami. W 2017 r. Portugalia złożyła skargę do Komisji Europejskiej w związku z planowaną budową magazynu odpadów nuklearnych, jednak ostatecznie się z niej wycofała. Mimo to ekolodzy i gminy położone przy granicy z Hiszpanią nadal pozostają nieprzychylne budowie magazynu. Napięcie między państwami jest dodatkowo spotęgowane planem inwestycyjnym Hiszpanii w złoża uranu występujące przy północno-zachodniej granicy. Elektrownia w Almaraz rozpoczęła pracę w 1981 r., natomiast w 1983 r. dobudowano drugi reaktor jądrowy. W 2010 r. odnowiono licencje na pracę obu reaktorów na okres 10 lat. W przeszłości władze hiszpańskie deklarowały zamknięcie elektrowni z powodu częstych wycieków substancji. Centroprawicowemu rządowi Hiszpanii, który upadł w maju tego roku, zależało na rozwoju energetyki jądrowej. Nowe władze zmierzają w zupełnie innym kierunku. W lipcu tego roku zrezygnowano z budowy magazynu odpadów jądrowych w prowincji Cuenca, w środkowej Hiszpanii. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.