Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa ekologiczna instalacja w czeskim Brnie

Nowa ekologiczna instalacja w czeskim Brnie

Coraz głośniejsza debata na temat zmian klimatycznych na Ziemi zachęciła biuro projektowe KOGAA z czeskiego Brna do stworzenia ciekawego testowego projektu instalacji miejskiej. We współpracy z Instytutem Badawczym NEXT powstała City Cell Prototype (CCP) – instalacja przeznaczona do testowania nowych technologii mających pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi.

Reklama

Pawilon oddano do użytku w tym roku. Znajduje się on na placu Malinowskiego w Brnie – drugim największym mieście w Czechach. Instalacja ta oferuje schronienie dla przechodniów, a także edukację ekologiczną. Jednocześnie pełni rolę m.in. miejsca dla roślin oraz systemu recyclingu wody deszczowej.

brno instalacja ekologiczna

 

CCP skonstruowane jest głównie z drewna KVH – specjalnie przygotowanego materiału, który nie wymaga dodatkowych pokryć, by być opornym na warunki atmosferyczne.

Drewniana struktura znajduje się na niewielkim podeście. Wewnątrz stoi drzewo otoczone „biofiltrem”, jak nazywają go projektanci. Aby instalacja była atrakcyjna dla ludzi, zainstalowano w niej niskie, wygodne siedziska. Całą elewacja pawilonu jest możliwie transparentna dzięki zastosowaniu drewnianych paneli z pionowymi odstępami w deskowaniu.

Oprócz centralnie znajdującego się drzewa na obu końcach pawilonu umieszczono liczne donice. Wbudowane są one w zwieńczające budynek ściany i skierowane na zewnątrz.

rosnące kwiaty na ścianach pawilon

zielona instalacja pawilon brno

Pomimo minimalistycznego designu CCP zawiera wiele systemów mających gwarantować samowystarczalność energetyczną. Nachylony dach wykonany jest z przezroczystego materiału, który przepuszcza światło słoneczne, a także wspomaga system zbierania wody deszczowej, kierowanej do umieszczonego w centrum filtra biologicznego. Oczyszczona woda, dzięki zaawansowanym fitoprocesom, jest magazynowana i wykorzystywana do podlewania roślin na terenie pawilonu.

Na dachu znajdują się także ogniwa fotowoltaiczne, zapewniające energię elektryczną systemowi pomp do podlewania roślin oraz LED-owemu oświetleniu wnętrza instalacji.

drewniana lawka

„Dzięki pionowemu ogrodowi system umożliwia bioretencję wody i powolne jej parowanie, co tworzy w otoczeniu chłodniejszy mikroklimat” – tłumaczą architekci. „Jego kształt zapewnia cień, a wbudowane systemy – zbieranie wody. Kształt obiektu wpisuje go w istniejącą przestrzeń, zapraszając do środka poprzez dwie otwarte strony”.

Po przejściu fazy testów CCP ma być wykorzystywane do tworzenia stałych elementów większych projektów, jak twierdzą twórcy obiektu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.