Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dyskusja na temat zmian klimatu trwa. Danfoss przedstawia swoją propozycję na COP24

Dyskusja na temat zmian klimatu trwa. Danfoss przedstawia swoją propozycję na COP24

Redukcja emisji CO2 o ok. 45% do 2030 roku i jego całkowite wyeliminowanie do 2050 – to plan na walkę ze zmianami klimatu. Eksperci firmy Danfoss zaproponowali swoje rozwiązania w zakresie m.in.: osiągnięcia efektywności energetycznej budynków, problemu ubóstwa energetycznego, smogu i elektryfikacji transportu. Rozpoczęli także inicjatywę #ETalks DRIVE.

Reklama

W minioną niedzielę (2.12) rozpoczął się szczyt klimatyczny w Katowicach. Jego głównym celem jest przyjęcie zasad porozumienia paryskiego z 2015 roku, czyli ograniczenie wzrostu globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 2°C. W przeciągu 12 lat musimy zredukować globalną emisję CO2 o ok. 45% w porównaniu do 2010 roku, aby w ciągu kolejnych 20 lat osiągnąć zeroemisyjny poziom. Do dyskusji na ten temat włączyła się firma Danfoss zajmująca się tworzeniem innowacyjnych, energooszczędnych rozwiązań. Jej historia sięga 1933 roku, a produkty wykorzystywane są w systemach klimatyzacji, chłodnictwa, ogrzewania i sterowania maszynami.

Firma stara się zaangażować w debatę klimatyczną jak największą ilość osób. Dlatego też rozpoczęła inicjatywę #ETalks DRIVE. Są to krótkie wywiady ekspertów na temat klimatu, które będą pokazywane podczas trwającego 24. szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Dzięki nim będziemy mogli usłyszeć, co do powiedzenia o ekologii mają  m.in. Rachel Kyte – CEO organizacji Sustainable Energy for All, Marcene Mitchell – Global Head of Strategy International Finance Corporation, Michał Kurtyka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Adam Jędrzejczak – prezesa Danfoss Poland i Anton Koller – Prezydenta Segmentu Ciepłownictwa.

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to według ekspertów Danfoss jeden ze sposobów redukcji emisji CO2. Poprzez odpowiednie sterowanie przepływem energii w budynku (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, ciepła woda) można osiągnąć 30% oszczędności. Takie działanie w ciągu dwóch lat umożliwiłoby redukcję emisji CO2 o 156 Mt w skali Europy. Poprawa efektywności energetycznej budynku znacząco wpłynie na problem smogu oraz ubóstwa energetycznego, z którym boryka się ok. 70% domów jednorodzinnych w Polsce. Ponadto modernizacja budynków przyczyniłaby się do redukcji benzo(a)piranu o 44%, a także pyłów PM2,5 i PM10 o ok. 23%.

Efektywność energetyczna to warunek niezbędny do skutecznego przeprowadzenia transformacji energetycznej, która, biorąc pod uwagę zobowiązania międzynarodowe i wymogi redukcyjne, jest nieunikniona” – mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Innym rozwiązaniem pomocnym w walce o czyste powietrze jest elektryfikacja transportu. Rosnące emisje CO2 wpływają na zmiany klimatu i są przyczyną smogu. Według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 90% ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W związku z tym należy podjąć odpowiednie kroki dotyczące transportu miejskiego. Dobrym przykładem może być Kopenhaga w Danii, która chce stać się pierwszym miastem na świecie w pełni neutralnym pod względem emisji CO2. Aby to osiągnąć, miasto zamierza rozwijać transport elektryczny i pozyskiwać energię z wiatru i biomasy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.