Dyskusja na temat zmian klimatu trwa. Danfoss przedstawia swoją propozycję na COP24

Redukcja emisji CO2 o ok. 45% do 2030 roku i jego całkowite wyeliminowanie do 2050 – to plan na walkę ze zmianami klimatu. Eksperci firmy Danfoss zaproponowali swoje rozwiązania w zakresie m.in.: osiągnięcia efektywności energetycznej budynków, problemu ubóstwa energetycznego, smogu i elektryfikacji transportu. Rozpoczęli także inicjatywę #ETalks DRIVE.

W minioną niedzielę (2.12) rozpoczął się szczyt klimatyczny w Katowicach. Jego głównym celem jest przyjęcie zasad porozumienia paryskiego z 2015 roku, czyli ograniczenie wzrostu globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 2°C. W przeciągu 12 lat musimy zredukować globalną emisję CO2 o ok. 45% w porównaniu do 2010 roku, aby w ciągu kolejnych 20 lat osiągnąć zeroemisyjny poziom. Do dyskusji na ten temat włączyła się firma Danfoss zajmująca się tworzeniem innowacyjnych, energooszczędnych rozwiązań. Jej historia sięga 1933 roku, a produkty wykorzystywane są w systemach klimatyzacji, chłodnictwa, ogrzewania i sterowania maszynami.

Firma stara się zaangażować w debatę klimatyczną jak największą ilość osób. Dlatego też rozpoczęła inicjatywę #ETalks DRIVE. Są to krótkie wywiady ekspertów na temat klimatu, które będą pokazywane podczas trwającego 24. szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Dzięki nim będziemy mogli usłyszeć, co do powiedzenia o ekologii mają  m.in. Rachel Kyte – CEO organizacji Sustainable Energy for All, Marcene Mitchell – Global Head of Strategy International Finance Corporation, Michał Kurtyka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, Adam Jędrzejczak – prezesa Danfoss Poland i Anton Koller – Prezydenta Segmentu Ciepłownictwa.

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to według ekspertów Danfoss jeden ze sposobów redukcji emisji CO2. Poprzez odpowiednie sterowanie przepływem energii w budynku (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, ciepła woda) można osiągnąć 30% oszczędności. Takie działanie w ciągu dwóch lat umożliwiłoby redukcję emisji CO2 o 156 Mt w skali Europy. Poprawa efektywności energetycznej budynku znacząco wpłynie na problem smogu oraz ubóstwa energetycznego, z którym boryka się ok. 70% domów jednorodzinnych w Polsce. Ponadto modernizacja budynków przyczyniłaby się do redukcji benzo(a)piranu o 44%, a także pyłów PM2,5 i PM10 o ok. 23%.

Efektywność energetyczna to warunek niezbędny do skutecznego przeprowadzenia transformacji energetycznej, która, biorąc pod uwagę zobowiązania międzynarodowe i wymogi redukcyjne, jest nieunikniona” – mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Innym rozwiązaniem pomocnym w walce o czyste powietrze jest elektryfikacja transportu. Rosnące emisje CO2 wpływają na zmiany klimatu i są przyczyną smogu. Według Światowej Organizacji Zdrowia ok. 90% ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W związku z tym należy podjąć odpowiednie kroki dotyczące transportu miejskiego. Dobrym przykładem może być Kopenhaga w Danii, która chce stać się pierwszym miastem na świecie w pełni neutralnym pod względem emisji CO2. Aby to osiągnąć, miasto zamierza rozwijać transport elektryczny i pozyskiwać energię z wiatru i biomasy.