Wiadomości OZE W województwie lubelskim samorządy rozdysponują 49 milionów złotych na OZE 09 stycznia 2017 Wiadomości OZE W województwie lubelskim samorządy rozdysponują 49 milionów złotych na OZE 09 stycznia 2017 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. 18 samorządów w województwie lubelskim otrzyma łącznie 49 milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20. Pieniądze te wykorzystane zostaną do zakupu kolektorów i paneli słonecznych, kotłów do spalania biomasy oraz pom ciepła. Reklama Do konkursu Urzędu Marszałkowskiego zgłoszono 28 projektów. Finansowanie przyznane zostało na drodze losowania, ponieważ wszystkie projekty zostały ocenione równie wysoko. Jak powiedział Sławomir Sosnowski, marszałek woj. lubelskiego: Losowanie jest przewidziane w procedurach dystrybuowania środków europejskich. Sięgnęliśmy po ten sposób, ponieważ mamy teraz 49 mln zł do dyspozycji, a wnioski tych 28 samorządów opiewały na 79 mln zł. Mam nadzieję, że wszystkie te samorządy doczekają się pieniędzy, jednak chodzi o to, by pieniądze nie leżały, tylko jak najszybciej pracowały w gospodarce. Jak podkreśla Marszałek Sosnowski Mieszkańcy poprzez gminy zgłaszają zapotrzebowanie na tego typu inwestycje, co przekłada się na duże zainteresowanie dofinansowaniami OZE. Najwięcej środków, bo aż 5,5 miliona złotych trafi do gminy Piszczac, która za uzyskane środki zamierza zakupić: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła dla 520 gospodarstw, wszystkich, które zgłosiły się do projektu, jak wymienia Kamil Kożuchowski, wójt szczęśliwej gminy. Nigdy nie biorę udziału w grach losowych, bo nie mam szczęścia, a tu wygrałem miliony dla swojej gminy – skomentował Kożuchowski. Podobna kwota – niemalże 5 mln zł – trafi do mieszkańców miejscowości Końskowola, gdzie pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje. Ludziom bardzo się podoba ten projekt, bo tu widzą korzyść dla siebie, nie tylko udział w dobru wspólnym – powiedział Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta tej gminy. Dzięki konkursowi mieszkańcy regionu mogą kupić instalacje słoneczne już za 2000 zł na jedno gospodarstwo domowe. Bez dofinansowania system taki to koszt około 10 tysięcy złotych. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.