W województwie lubelskim samorządy rozdysponują 49 milionów złotych na OZE

49 milionów złotych na OZE

18 samorządów w województwie lubelskim otrzyma łącznie 49 milionów złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20. Pieniądze te wykorzystane zostaną do zakupu kolektorów i paneli słonecznych, kotłów do spalania biomasy oraz pom ciepła.

Do konkursu Urzędu Marszałkowskiego zgłoszono 28 projektów. Finansowanie przyznane zostało na drodze losowania, ponieważ wszystkie projekty zostały ocenione równie wysoko. Jak powiedział Sławomir Sosnowski, marszałek woj. lubelskiego: Losowanie jest przewidziane w procedurach dystrybuowania środków europejskich. Sięgnęliśmy po ten sposób, ponieważ mamy teraz 49 mln zł do dyspozycji, a wnioski tych 28 samorządów opiewały na 79 mln zł. Mam nadzieję, że wszystkie te samorządy doczekają się pieniędzy, jednak chodzi o to, by pieniądze nie leżały, tylko jak najszybciej pracowały w gospodarce.

Jak podkreśla Marszałek Sosnowski Mieszkańcy poprzez gminy zgłaszają zapotrzebowanie na tego typu inwestycje, co przekłada się na duże zainteresowanie dofinansowaniami OZE.

Najwięcej środków, bo aż 5,5 miliona złotych trafi do gminy Piszczac, która za uzyskane środki  zamierza zakupić:  kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła dla 520 gospodarstw, wszystkich, które zgłosiły się do projektu, jak wymienia Kamil Kożuchowski, wójt szczęśliwej gminy. Nigdy nie biorę udziału w grach losowych, bo nie mam szczęścia, a tu wygrałem miliony dla swojej gminy – skomentował Kożuchowski.

Podobna kwota – niemalże 5 mln zł – trafi do mieszkańców miejscowości Końskowola, gdzie pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje. Ludziom bardzo się podoba ten projekt, bo tu widzą korzyść dla siebie, nie tylko udział w dobru wspólnym – powiedział Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta tej gminy.

Dzięki konkursowi mieszkańcy regionu mogą kupić instalacje słoneczne już za 2000 zł na jedno gospodarstwo domowe. Bez dofinansowania system taki to koszt około 10 tysięcy złotych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Tesla Gigafactory rozpoczęło produkcję akumulatorów

Następny artykuł

Nieprawidłowości w pierwszej aukcji OZE skończą się w sądzie?

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,