Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energy (R)Evolution 2015 – 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych

Energy (R)Evolution 2015 – 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych

Nowy raport Greenpeace „Energy (R)Evolution – zrównoważony świat energii 2015” podaje, że w 2050 roku nasza planeta może w pełni zaspokoić swoje potrzeby energetyczne z odnawialnych źródeł. Informacje zawarte w raporcie obrazują, że scenariusz taki jest nie tylko możliwy, ale także przystępny cenowo. Jak wynika z wyliczeń autorów dokumentu, przewidywana oszczędność na paliwach kopalnych wyniosłaby aż 1,07 biliona dolarów w ciągu roku.

Reklama

Greenpeace publikuje swoje scenariusze Energy [R]evolution od 2005 roku, ostatnio we współpracy ze środowiskiem naukowym. Poprzednie edycje raportu opisują scenariusze, które są bardzo zbliżone do tego, co zostało następnie zweryfikowane w rzeczywistości. Zgodnie z wersją tegoroczną inwestycje konieczne do osiągnięcia celu do 2050 roku będą więcej niż spłacone, z uwagi na oszczędności na mniejszym zużyciu paliw kopalnych. Cytując raport: „koszt niezbędnych inwestycji zostałby zatem w całości pokryty przez powstające oszczędności, przy czym przestawienie światowej gospodarki nastąpiłoby pomiędzy rokiem 2025 i 2030”.

Według oceny autorów raportu, przeciętny koszt inwestycji koniecznych do osiągnięcia założonego celu dla światowej gospodarki to około 1 bln dolarów rocznie do 2050 roku. Natomiast oszczędności jakie zostałyby poczynione z uwagi na to, że OZE nie wymaga korzystania z paliw kopalnych miałyby wynieść 1,07 bln dolarów w ciągu roku. Jak widać zatem – bilans pozostaje na plusie. Jak stwierdził Kumi Naidoo, dyrektor wykonawczy Greenpeace International, paliwa kopalne utrudniają przejście na energię odnawialną, która jest najbardziej skuteczna i etyczna dla czystej przyszłości energetycznej i bezpieczeństwa.

Zmiana w dostawach energii są dostrzegalne, jedna powinny one zachodzić szybciej, dynamiczniej. Scenariusz zakładający 100 proc. energii z odnawialnych źródeł zakłada przede wszystkim koniec emisji dwutlenku węgla, zaprzestanie nowych poszukiwań ropy w Arktyce i głębokich wodach morskich, jak np. u wybrzeży Brazylii, a także wycofanie energetyki jądrowej. Pokazuje również, że taka transformacja w stronę czystej energii zwiększa zatrudnienie w sektorze energetycznym. Czyli jest to zaprzeczenie wniosków wyciągniętych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE), która twierdzi, że przy spadku zużycia paliw kopalnych załamie się także dynamika tworzenia nowych miejsc pracy. Raport przewiduje wzrost miejsc pracy o blisko 20 mln do roku 2030. Sam przemysł fotowoltaiczny w skali globalnej do tego czasu może zatrudnić 9,7 miliona osób. Stanowi to 10 razy więcej niż zatrudnia w chwili obecniej i tyle, ile wynosi dziś zatrudnienie w sektorze energetyki węglowej.

Greenpeace wychodzi z propozycją, aby proces transformacji w sektorze energetyki rozpocząć od rezygnacji z węgla brunatnego, który jest jednym z najbardziej emisyjnych paliw. Zgodnie z założeniem miałby on zniknąć z rynku do roku 2023. Kolejny byłby węgiel kamienny – do roku 2045, następnie ropa naftowa i gaz ziemny – do 2050 roku. Organizacja przekonuje, że kres wykorzystywania ropy naftowej i gazu ziemnego pokrywa się z wyczerpaniem obecnie istniejących złóż tych kopalin. Jednocześnie podkreślają, że poszukiwania nowych złóż powinny być traktowane jako inwestycje o wysokim ryzyku. Gaz ziemny. Zgodnie z zapisami raportu, po 2050 roku ma być zastąpiony przez pochodzący ze źródeł odnawialnych wodór.

Zgodnie ze scenariuszem zawartym w raporcie, w ciągu 15 lat udział OZE w produkcji energii elektrycznej wzrośnie do 64 proc. (obecnie 21 proc.). Jak podają autorzy, zakładany plan transformacji może już w 2050 roku doprowadzić do niemal zerowej emisji dwutlenku węgla. Dokument przewiduje, że nawet uwzględniając szybki rozwój krajów takich jak Chiny, Indie i Brazylia, emisja mogłaby spaść z obecnych 30 gigaton w ciągu roku do 20 gigaton rocznie w roku 2030.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.