Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czego boi się Olga Tokarczuk?

Czego boi się Olga Tokarczuk?

Pisarka Olga Tokarczuk znana jest ze swojej proekologicznej postawy, głębokiej świadomości na temat najbardziej palących problemów związanych z ochroną środowiska i umiłowania natury. 10 października otrzymała Literacką Nagrodę Nobla.

Reklama

10 października 2019 r. okazał się wielkim dniem dla polskiej literatury i myśli humanistycznej. Pisarka Olga Tokarczuk, autorka powieści „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny” czy „Bieguni” otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Miłość do natury i troskę o przyszłość planety widać nie tylko w jej wybitnej twórczości – pisarka wielokrotnie podkreślała, jak ważne są wysiłki zmierzające do zahamowania degradacji planety. W wywiadzie z Onetem przyznała też, że najbardziej boi się globalnej katastrofy klimatycznej.

Niewielkie zmiany klimatyczne przełożą się na stosunki społeczne i polityczne – mówi Tokarczuk na temat zagrożeń, które według ekspertów doprowadzą do nieodwracalnych zniszczeń. Wskazuje też na brak autorytetów, których można słuchać. – Kiedyś bardziej ufałam politykom – dodaje pisarka. Widzi jednak pozytywy – młodzi ludzie mają coraz większą świadomość ekologiczną, potrafią solidarnie wystąpić przeciwko bierności polityków, organizują międzynarodowe akcje.

Powieść Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wywołała wiele dyskusji. Pisarka pyta w niej o koegzystencję ludzi i zwierząt. Według tej powieści Agnieszka Holland wyreżyserowała film „Pokot”. Na spotkaniu poświęconym filmowi Tokarczuk mówiła o uprzywilejowanych myśliwych: „Nie widzę żadnego powodu, dla którego należałoby dalej zezwalać na polowania. Jestem za wprowadzeniem ogólnoświatowego zakazu zabijania zwierząt dla rozrywki”. Powiedziała też, że świat czeka zagłada, jeśli nie wypracujemy modelu „ponadgatunkowej empatii”.

Trudno nie zgodzić się noblistką. Tę najważniejszą i najbardziej prestiżową nagrodę dla Tokarczuk traktujemy również jako aprobatę dla jej wszystkich idei proekologicznych i wezwanie do walki o lepszą przyszłość planety.

fot: Tomasz Leśniowski

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.