Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mongolia otrzyma 40 mln dolarów na system rozproszonej generacji OZE

Mongolia otrzyma 40 mln dolarów na system rozproszonej generacji OZE

Rada Dyrektorów Azjatyckiego Banku Rozwoju podczas posiedzenia w siedzibie głównej Banku znajdującej się w Manili na Filipinach  podjęła decyzję o przyznaniu władzom Mongolii kredytu na autonomiczny system generacji rozproszonej oparty o OZE. 

Reklama

Wysokość kredytu ma wynosić 40 milionów dolarów amerykańskich z możliwością jego zwiększenia.  Przy pomocy kredytu Mongołowie zamierzają stworzyć system rozproszonej generacji OZE o łącznej mocy 41 MW, które mają zasilić najbardziej deficytowe pod względem energii elektrycznej regiony kraju. Nie jest wykluczone, że w przypadku sukcesu tego projektu zostanie on rozszerzony.

Mongolia już wcześniej wykorzystywała rozmaite technologie związane z odnawialnymi źródłami energii w celu zapewnienia dostaw prądu elektrycznego do odległych regionów, zwłaszcza tych o mniej rozwiniętej infrastrukturze energetycznej na północy i zachodzie kraju. Pomimo to będzie to pierwsza tego typu i tej wielkości inwestycja przeprowadzona przez Ułan Bator.

W projekt zaangażowany jest japoński fundusz JFJCM (Japan Fund for the Joint Crediting Mechanism), który przyznał Mongolii grant w wysokości 6 milionów dolarów amerykańskich oraz fundusz SCF (Strategic Climate Fund) stworzony przez Bank Światowy z inicjatywy Japonii i USA, który ze swoich środków wyasygnował jeszcze jeden grant w wysokości 14,6 milionów dolarów. Oba granty zostały przyznane w ramach programu rozszerzenia wykorzystania OZE w krajach o niskim dochodzie narodowym. Całkowity koszt projektu ma przekroczyć 66 milionów dolarów, a jego zakończenie przewiduje się na rok 2023.

Czysty, stabilny i niezawodny sektor energetyczny jest niezbędny, by przyśpieszyć rozwój ekonomiczny w zachodniej części Mongolii przy jednoczesnym uwzględnieniu problemu ograniczania emisji CO2 i zanieczyszczeń do atmosfery – powiedział agencji Xinhua ekspert Azjatyckiego Banku Rozwoju ds. Energetyki w Azji Wschodniej, Shigeru Yamamura.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.