Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Grobowiec nuklearny” na Wyspach Marshalla przecieka

„Grobowiec nuklearny” na Wyspach Marshalla przecieka

„Los Angeles Times” przeprowadził dochodzenie, z którego wynika, że betonowy „grobowiec” mieszczący ponad 85 tysięcy metrów sześciennych odpadów nuklearnych pęka. Przyczyną są szybko postępujące zmiany klimatyczne.

Reklama

Runit Dome to ogromna, betonowa kopuła w której znajdują się odpady nuklearne pochodzące z 67 detonacji bomb jądrowych, które przeprowadzano na Wyspach Marshalla pomiędzy 1946 a 1958 rokiem. Ten największy na świecie „grobowiec nuklearny” zawiera aż 85 tysięcy metrów sześciennych promieniotwórczych materiałów. Według badań przeprowadzonych przez „Los Angeles Times” rząd USA, przed utworzeniem grobowca, przeprowadził na Wyspach kilkanaście testów broni biologicznej.

Grobowiec pęka i zaczyna przeciekać

Zabezpieczenia zastosowane przy tworzeniu Runit Dome okazują się niewystarczające. Śledztwo gazety wykazało, że grobowiec już zaczął przeciekać – reporterzy znaleźli dowody na bielenie koralowców i zwiększenie śmiertelności ryb w okolicy. Natomiast badania naukowe, które opublikowane zostały jeszcze na początku roku wskazują, że poziomy promieniowania w niektórych częściach Wysp Marshalla dorównują poziomom z Czarnobyla i Fukushimy.

Według naukowców poziom wód wokół Wysp Marshalla rośnie niemal trzykrotnie szybciej niż średnia globalna, czego przyczyną są zmiany klimatu. Pod koniec wieku poziom wody może podnieść się nawet o półtora metra, co grozi rozległym pęknięciem grobowca i wyciekiem skażonych odpadów do oceanu.

USA obojętne na prośby 

Rząd Wysp Marshalla prosił USA o pomoc w zabezpieczeniu Runit Dome. Amerykańskie władze stwierdziły jednak, że kopuła nie znajduje się na terytorium Stanów Zjednoczonych, więc nie ponoszą za nią odpowiedzialności. Hilda Heine, prezydent Wysp Marshalla, zwraca uwagę, że to nie reprezentowane przez nią państwo wytworzyło odpady nuklearne. Śledztwo „Los Angeles Times” wykazało także, że w grobowcu zamkniętych zostało 130 ton gleby zebranej z miejsca badań jądrowych w Nevadzie, co może stanowić podstawę do ponownego ubiegania się Wysp o pomoc ze strony Amerykanów.

źródło: US Defense Special Weapons Agency

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.