Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koncern paliwowy Repsol deklaruje neutralność klimatyczną

Koncern paliwowy Repsol deklaruje neutralność klimatyczną

Neutralność klimatyczna do 2050 – deklaruje hiszpański koncern paliwowy Repsol. Firma planuje inwestycje w OZE i paliwa alternatywne. Czy to początek końca paliw konwencjonalnych?

Reklama

Repsol jest pierwszą globalną firmą z sektora paliwowego, która oficjalnie zapowiedziała neutralność klimatyczną. To ogłoszenie ma związek ze szczytem COP25 w Madrycie.

Jesteśmy przekonani, że musimy wyznaczyć bardziej ambitne cele jeśli chodzi o walkę ze zmianami klimatu. Wierzymy, że nastał czas na taką decyzję. Podejmujemy ją z największym przekonaniem – komentuje Josu Jon Imaz, CEO hiszpańskiego koncernu.

Magazynowanie dwutlenku wegla

Redukcja będzie następować etapami: do 2025 roku tak zwany wskaźnik carbon intensity ma zostać obniżony o 10 procent, do 2030 o 20, a do 2040 o 40 procent. Według szacunków Repsolu zerowy poziom emisji netto do 2050 będzie do osiągnięcia w 70 procentach. Choć to może zaprzeczyć deklaracji, Hiszpanie chcą wzmocnić swoją redukcję przy pomocy technologii CCS (Capture Carbon Storage), czyli takich które przechwytują i magazynują wyemitowany dwutlenek węgla. Mogą one posłużyć w produkcji zaawansowanych paliw (HVO), taka produkcja ma osiągnąć pułap 600 tysięcy ton rocznie do 2030 roku.

Repsol i OZE

Drugim filarem ich deklaracji mają być inwestycje w odnawialne źródła energii, przede wszystkim wiatr i słońce. W tym roku Repsol przejął dwa projekty farm wiatrowych i jeden farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 794 MW. Te pierwsze pojawią się pod Saragossą (335 MW) i w regionie Castilla y Leon (255 MW). Farma słoneczna pojawi się w Cadiz w Andaluzji i jej moc wyniesie 204 MW. Realizacja projektów ma trwać w sumie cztery lata. Dotychczas celem Hiszpanów było zwiększenie portfela aktywów wytwórczych do 2025 roku w wysokości 4,5 GW mocy. Deklaracja neutralności wiązała się z podniesieniem celu do 7,5 GW. Zapowiedziano już kolejne trzy projekty: dwa fotowoltaiczne i jeden wiatrowy o łącznej mocy 1,6 GW.

Wyprodukowane nadwyżki energii z OZE mają posłużyć przy produkcji zielonego wodoru, który również ma znaleźć swojej zastosowanie, między innymi w energochłonnych procesach przemysłowych w samym Repsolu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.