Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.

Nowe inwestycje w wydobycie ropy i gazu na Alasce

W 31 października tego roku Ryan Zinke, sekretarz spraw wewnętrznych USA, w komunikacie prasowym potwierdził budowę platformy wiertniczej na wodach federalnych u wybrzeży Alaski. Kontrowersyjny plan wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego zostanie wdrożony przez firmę Hilcorp. Projekt pod nazwą Arctic Oil Drilling został już zatwierdzony przez administrację Trumpa.

Rząd Irlandii rezygnuje z inwestycji w paliwa kopalne

Irlandia będzie pierwszym krajem na świecie, który dokona wyprzedaży swoich udziałów w sektorze węgla, ropy naftowej oraz gazu. Izba niższa parlamentu irlandzkiego jednogłośnie zobowiązała się do wyprzedania papierów wartościowych. Oczekuje się teraz decyzji Seanad Éireann (izby wyższej). Wprowadzenie w życie ustawy jest spodziewane pod koniec 2018 roku.

Amerykański sąd odrzuca pozew przeciwko firmom naftowym

Dwa miasta pozwały w zeszłym roku firmy Chevron, Exxon Mobil, ConocoPhillips, Royal Dutch Shell oraz BP. Ich przedstawiciele ubiegali się przed sądem przede wszystkim o założenie funduszy na rzecz redukcji emisji zanieczyszczeń w celu pomocy w walce z powodziami i innymi kataklizmami. Skarżące miasta uważają, że firmy naftowe pogłębiają tylko zmiany klimatu.

Nowa Zelandia nie będzie wydawać zezwoleń na wydobycie ropy na terenach morskich

Nowa Zelandia dołącza do grona państw, które stają w opozycji do ropy naftowej oraz reszty paliw kopalnych i widzą przyszłość w zielonych barwach energetyki odnawialnej. Rząd Nowej Zelandii zdecydował, że nie będzie już wydawać zezwoleń na wydobywanie ropy naftowej na terenach morskich, co ma pomóc efektywniej chronić faunę i florę. Zakaz ten wchodzi w życie w trybie natychmiastowym, jednak nie obowiązuje firm, które uzyskały odpowiednie pozwolenia wcześniej.