Shell w opałach. Czy holenderski gigant będzie musiał zmienić strategię?

5 kwietnia organizacja „Friends Of The Earth Netherlands” złożyła pozew przeciwko Shellowi. Chce w ten sposób zmusić holenderskiego giganta do wzięcia większej odpowiedzialności za udział w kryzysie klimatycznym. Organizacja domaga się, by Shell zmniejszył emisję dwutlenku węgla o 45% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2010 r. i do zera do roku 2050. Cele te są zgodne z porozumieniami klimatycznymi z Paryża z 2015 r. i z najnowszym raportem klimatycznym IPCC. Jedynym sposobem ich osiągnięcia jest szybkie przejście do niezależności gospodarki światowej od paliw kopalnych. To w praktyce oznacza większe inwestycje w OZE.

KE: Wielka Brytania ma rekordowo wysokie dofinansowania dla źródeł wykorzystujących paliwa kopalne

Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, Wielka Brytania wiedzie prym w UE, jeśli chodzi o wysokość subsydiów do paliw kopalnych. KE wskazuje, że rocznie na dofinansowanie tych paliw przeznacza się około 12 miliardów euro. To istotnie więcej niż państwo wydaje na wsparcie systemów energetyki odnawialnej (8,3 miliarda euro rocznie).

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.

Nowe inwestycje w wydobycie ropy i gazu na Alasce

W 31 października tego roku Ryan Zinke, sekretarz spraw wewnętrznych USA, w komunikacie prasowym potwierdził budowę platformy wiertniczej na wodach federalnych u wybrzeży Alaski. Kontrowersyjny plan wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego zostanie wdrożony przez firmę Hilcorp. Projekt pod nazwą Arctic Oil Drilling został już zatwierdzony przez administrację Trumpa.

Rząd Irlandii rezygnuje z inwestycji w paliwa kopalne

Irlandia będzie pierwszym krajem na świecie, który dokona wyprzedaży swoich udziałów w sektorze węgla, ropy naftowej oraz gazu. Izba niższa parlamentu irlandzkiego jednogłośnie zobowiązała się do wyprzedania papierów wartościowych. Oczekuje się teraz decyzji Seanad Éireann (izby wyższej). Wprowadzenie w życie ustawy jest spodziewane pod koniec 2018 roku.