Smog Suwałki: miasto dopłaciło prawie 1 mln złotych do wymiany starych pieców 20 stycznia 2020 Smog Suwałki: miasto dopłaciło prawie 1 mln złotych do wymiany starych pieców 20 stycznia 2020 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. W Suwałkach w ciągu ostatnich czterech lat miasto wydało 987 tys. zł na wymianę starych pieców centralnego ogrzewania. Dotychczas z dofinansowania skorzystało 290 rodzin. To jeden z punktów Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, który przyjęto w 2015 roku. Reklama Prawie milion złotych dopłat przełożył się na nowe instalacje u 290 rodzin. Z tego w 164 gospodarstwach zainstalowano piece gazowe, 68 podłączono do sieci miejskiej, a w 58 wymieniono piece na bardziej ekologiczne. Duże, rekordowe zmiany przyniósł rok 2019, w którym wymieniono aż 89 starych, zużytych pieców przy dopłacie wynoszącej 357 tys. zł. Rok wcześniej samorząd dodatkowo zainstalował w mieście 11 czujników do monitoringu jakości powietrza. Coraz większe zainteresowanie dopłatami do wymiany źródeł ciepła – Z roku na rok zainteresowanie miejskim programem dopłat do wymiany źródeł ciepła jest coraz większe, dlatego też ten program będzie kontynuowany. Rozważamy, by w tym roku wprowadzić zmiany polegające na udzielaniu dopłat tylko do podłączeń do sieci gazowej i miejskiej, a zrezygnować z dopłat do wymiany pieców na paliwo stałe – oznajmił prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Przyjęty w 2015 roku Program Gospodarki Niskoemisyjnej zakłada redukcję zużycia energii, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii oraz poprawę jakości powietrza w mieście.fot. główne: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.