Polska Ogrody społeczne w Wrocławiu 29 stycznia 2020 Polska Ogrody społeczne w Wrocławiu 29 stycznia 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. We Wrocławiu, w ramach realizacji kolejnych elementów nowej polityki klimatycznej, startuje projekt „FoodSHIFT 2030”. Według jego założeń mieszkańcy miasta dowiedzą się, którzy producenci wytwarzają żywność zgodnie ze standardami produkcji niskoemisyjnej. Reklama Ogrody społeczne w Wrocławiu „FoodSHIFT 2030” to projekt, który ma na celu zmianę nawyków żywieniowych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Realizowany jest przez Samorząd Wrocławia, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Ekorozwoju i ze środków unijnego programu Horyzont 2020. Projekt, który realizowany będzie do 2023 roku, ma rozpowszechniać wśród mieszkańców miasta informacje dotyczące lokalnych producentów, którzy wytwarzają żywność zgodnie ze standardami produkcji niskoemisyjnej. Sami wytwórcy żywności otrzymają wsparcie merytoryczne dotyczące tworzenia sieci powiązań między nimi a konsumentami. Małgorzata Świąder z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podkreśla, że globalne problemy związane z żywnością należy rozwiązywać na poziomie lokalnym. – Miasta nie są w stanie same się wyżywić, stąd dobrze jest znać otoczenie, zweryfikować lokalnych i regionalnych producentów, grupy produktów oraz produkty, które są dostępne w najbliższym otoczeniu, czyli w tzw. strefie żywicielskiej miasta – powiedziała Świąder. W ramach projektu opracowane zostaną także procedury zakładania tzw. ogrodów społecznych, które mają być jednym z elementów społecznego rolnictwa. Pilotażowe ogrody powstaną przy wrocławskich szkołach, a grupy mieszkańców zainteresowane ich prowadzeniem mogą otrzymać wsparcie w postaci narzędzi, sadzonek oraz instrukcji ekspertów. Według założeń tego typu ogrody miejskie dostarczą mieszkańcom warzywa, zioła i owoce. źródło: FoodSHIFT 2030, zdj. główne – Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.