Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kurtyka na nieformalnym szczycie Rady UE: gaz stanowi najszybszą dostępną ścieżkę umożliwiającą ograniczenie emisji

Kurtyka na nieformalnym szczycie Rady UE: gaz stanowi najszybszą dostępną ścieżkę umożliwiającą ograniczenie emisji

28 kwietnia minister klimatu Michał Kurtyka uczestniczył w wideokonferencji ministrów ds. energii krajów członkowskich UE. Tematem dyskusji był wpływ koronawirusa na gospodarkę energetyczną. Podczas nieformalnego szczytu Rady UE  szef polskiego resortu przedstawił 4 obszary koniecznej interwencji Wspólnoty. Zwrócił też uwagę, że w przypadku Polski inwestycje w gaz pomogą w osiągnięciu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.  

Reklama


Polska przeprowadziła analizę trwającego kryzysu, który wywołał koronawirus. Na jej podstawie minister klimatu przedstawił 4 obszary, w której powinno dojść do interwencji w ramach polityki energetycznej UE. Pierwszy dotyczy doprowadzenia do końca kluczowych inwestycji. Drugi wiąże się ze wzmocnieniem najważniejszych sektorów, które są potrzebne do osiągnięcia neutralności klimatycznej i przy zapewnieniu dalszego funkcjonowania gospodarki. Trzeci obszar wiąże się zacieśnieniem współpracy w ramach rozwoju technologicznego, natomiast czwarty ze wsparciem i solidarnością w stosunku do najsłabszych i najuboższych oraz z ochroną ich. 

– Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i wymaga działań o takim właśnie charakterze. W celu ich realizacji będą konieczne odpowiednie środki finansowe na poziomie unijnym. Planując działania, naszym priorytetem powinno być również unikanie nakładania dodatkowych obciążeń na najbardziej dotknięte sektory i obywatelistwierdził Kurtyka.

Zdaniem ministra klimatu, który od blisko miesiąca jest także odpowiedzialny za politykę energetyczną Polski, Unia dalej powinna zachować wyznaczone ambitne cele klimatyczne, ale wdrażać je w odniesieniu do zaistniałej rzeczywistości. Należy również skupić się na nieprzerwaniu dostaw energii. Pod tym względem zwrócił uwagę na zwiększenie inwestycji w OZE.

Spalanie gazu ma pomóc w osiągnięciu redukcji emisji?


Michał Kurtyka dodał także, że polskie inwestycje, które mają wspomóc osiągnięcie celów klimatycznych, powinny dotyczyć rozwiązań uwzględniających także energię ze spalania gazu:

– W czasach kryzysu elastyczność jest konieczna. Państwa członkowskie powinny mieć pozostawiony wybór ścieżki transformacji bez wykluczania niektórych technologii. Dla Polski gaz stanowi najszybszą dostępną ścieżkę umożliwiającą ograniczenie emisji i poprawę jakości powietrzastwierdził Michał Kurtyka.


źródła: wnp.pl gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.