Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Lubelska farma fotowoltaiczna miejskich wodociągów na ukończeniu

fotowoltaika

Lubelska farma fotowoltaiczna miejskich wodociągów na ukończeniu

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie buduje prawie 2 MW farmę fotowoltaiczną. Inwestycja, która kosztowała 8 mln złotych ma się zwrócić w ciągu 5-6 lat. Wytworzona energia może zaspokoić energetyczne potrzeby tysiąca miejskich gospodarstw domowych.

Dokładna moc farmy, która rośnie na terenach oczyszczalni ścieków “Hajdów”, wynosi 1998,36 kWp. Panele będą rozmieszczone na obszarze 5 hektarów, a konstrukcja nośna ma łącznie ważyć 102 tony. Zostanie na niej zamontowanych ponad 6552 modułów monokrystalicznych o mocy jednostkowej 305 Wp i łącznej masie 118 ton. Panele są rozdzielone pomiędzy 46 falowników. 

Reklama

70% mocy z OZE

Roczna produkcja farmy wyniesie około 2 GWh rocznie, a jej uruchomienie zaplanowano na przełom czerwca i lipca. Oczyszczalnia “Hajdów” już od 20 lat korzysta z biogazowni, która dostarcza jej 10 GWh. W połączeniu z farmą, placówka będzie zasilana już w 70 procentach z OZE. 

Wrażenie robi skala inwestycji i jej efekt ekonomiczny. Równocześnie projekt doskonale wpisuje się w zaawansowane działania proekologiczne na rzecz pozyskiwania czystej energii słonecznej. Ogromnym atutem naszego regionu jest bowiem największe, w skali kraju, nasłonecznieniemówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Inwestycję o wartości 8 mln złotych sfinansowało samodzielnie MPWiK, bez dodatkowego wsparcia. 

Źródło: gramwzielone.pl

fotowoltaika Lublin
Zdjęcie – materiały prasowe, od lewej: Artur Szymczyk (zastępca prezydenta Lublina), Krzysztof Żuk (prezydent Lublina), Sławomir Matyjaszczyk (prezes MPWiK Lublin).

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.