ALPLA rozbudowuje zakład recyklingowy w Radomsku

Polska filia grupy ALPLA rozbudowuje zakład PET Recycling Team w Radomsku. Docelowo ma przetwarzać 1,7 mld plastikowych butelek w 30 tysięcy ton recyklatu rocznie. Placówka przetwarza 95 proc. zebranych z całej Polski, a pozostałą część z krajów unijnych, między innymi z Niemiec, Czech i Belgii. 

W zakładzie uruchomiono dodatkową linię wytwarzania rPET, czyli materiału uzyskanego drogą recyklingu surowca z wykorzystanych już przedmiotów PET – np. butelek. Wydajność produkcyjna ma teraz wzrosnąć dwukrotnie – z 15 do 30 tysięcy ton rocznie. Wyprodukowany recyklat posłuży dalej – i ponownie – jako opakowanie dla żywności, między innymi w postaci butelek. 

Element szerszej polityki

Naszym celem jest zwiększenie dostępności materiału rPET i aktywne działanie na rzecz tworzenia gospodarki w obiegu zamkniętym. Pod koniec 2018 r. podpisaliśmy globalne zobowiązanie, powstałe z inicjatywy Fundacji Ellen MacArthur, dotyczące nowej gospodarki tworzywami sztucznymi, w ramach którego zdecydowaliśmy się na ten cel przeznaczyć 50 000 000 euro. Do zobowiązania podchodzimy poważnie, inwestując między innymi w rozbudowę i ulepszenie naszych istniejących zakładów recyklingu, jak ten w Radomsku. W rezultacie podwajamy ilość produkowanego wysokiej jakości materiału rPET, który można następnie wprowadzić z powrotem do obiegu – komentuje Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce.

Recyklat bardziej przyjazny środowisku od nowego plastiku

Firma zaznacza dodatkowo, że produkcja jednego kilograma recyklatu z butelek PET odpowiada z 0,27 kg emisji ekwiwalentu CO2, podczas gdy produkcja z materiału pierwotnego emituje 2,19 kg ekwiwalentu. 

ALPLA jest światową firmą z siedzibą w Austrii. Specjalizuje się w opakowaniach z tworzyw sztucznych. W 181 lokalizacjach zatrudnia blisko 21 tysięcy osób. W Polsce posiada pięć zakładów produkcyjnych, w tym jeden będący zakładem recyklingowym.