Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Banki sfinansują budowę 128 farm fotowoltaicznych w Polsce

farma fotowoltaiczna

Banki sfinansują budowę 128 farm fotowoltaicznych w Polsce

350 mln złotych – taką wartość ma umowa podpisana między Santander Bank Polska, mBank oraz R.POWER, na mocy której wspomniane banki finansują projekty 128 farm o łącznej mocy 121 MWp. Wszystkie wygrały w ostatnich aukcjach OZE kontrakty różnicowe.

Reklama

Jak podaje w komunikacie prasowym właściciel wielkopowierzchniowych projektów fotowoltaicznych, firma R.POWER, ta transakcja ma być “największym jak dotąd finansowaniem projektów solarnych w Polsce, a każdy z banków ma 50% udziałów w transakcji”. Farmy mają być operacyjne już za 1,5 roku.

Banki aktywne w sektorze OZE

Jest to kolejna tak duża inicjatywa realizowana przez Santander Bank Polska mająca wesprzeć transformację polskiego systemu energetycznego. W zeszłym roku podpisaliśmy pierwszą w Polsce umowę kredytową ESG-linked, a dziś realizujemy największą transakcję finansowania elektrowni fotowoltaicznych, która pozwoli na rozwój rynku energii odnawialnej w Polsce. Ochrona klimatu jest jednym z wyzwań przed jakim stoimy, dlatego dziś nie możemy mówić o przyszłości bez podejmowania odważnych i realnych działań, które zmniejszą negatywny wpływ człowieka na środowisko  – komentuje Juan de Porras, wiceprezes zarządu i szef Pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej w Santander Bank Polska.

Również mBank nie unika inwestycji w energię odnawialną. Jak donosi portal gramwzielone.pl, bank w najbliższym czasie sfinansuje także budowę 28 farm solarnych, należących do duńskiej firmy Nordic Solar Energy A/S. Co więcej, mBank już w marcu zadeklarował, że przekaże na inwestycje w energetyce odnawialnej nawet do 2 miliardów złotych. Od lata 2019 roku powiększył zatem górny limit o 100 procent.  

– Mamy świadomość roli, jaką instytucje takie jak mBank, mają w zmienianiu naszego świata na lepsze. Decyzja o wspieraniu firm z branży OZE to dla nas źródło podwójnej satysfakcji – nie tylko pomagamy przedsiębiorcom, ale też przyspieszamy zieloną transformacjęmówi Adam Pers, wiceprezes mBanku odpowiedzialny za bankowość korporacyjną.

System aukcyjny katalizatorem dla energetyki odnawialnej

Energia słoneczna stała się konkurencyjna cenowo w stosunku do konwencjonalnych źródeł energii. Fotowoltaika wraz z energetyką wiatrową będzie w nadchodzących latach jednym z motorów rozwoju nie tylko energetyki w Polsce, ale całej gospodarki po COVID-19. komentuje Tomasz Sęk, współzałożyciel i członek zarządu R.POWER.

System aukcyjny dla elektrowni OZE w Polsce działa już od 5 lat. Wsparcia udzielono już 2 tysiącom instalacji. Wartość energii (154 TWh) zakontraktowanej dzięki wygranym, przekroczyła pułap 38 miliardów złotych.

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.