Podczas wideokonfernecji Instytutu Energetyki Odnawialnej, prezentującej najnowszy raport o rynku fotowoltaicznym w Polsce, uczestniczący pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, zwrócił uwagę na kończący swoją ważność system aukcyjny, zatwierdzony przez UE. Aukcje OZE napędzają rozwój gałęzi średnich i dużych projektów energetyki odnawialnej. Zyska zapewnił, że rząd będzie negocjował w sprawie systemu aukcyjnego do 2026 roku.
System aukcyjny od 2016
Obecne reguły systemu aukcyjnego wprowadzono w połowie 2016 roku w postaci nowelizacji ustawy o OZE. Aby jednak mógł zacząć obowiązywać, konieczna była akceptacja Brukseli ze względu na zawarte w nim elementy pomocy publicznej. Zasady będą obowiązywały do przyszłego roku.
Przedłużenie do 2026
Z ostatniej wypowiedzi Ireneusza Zyski wynika, że rząd będzie zgłaszał Komisji Europejskiej, aby ta przedłużyła obowiązywanie obecnego systemu o kolejne 5 lat, do połowy 2026. Ta informacja może utrzymać płynność inwestowania w farmy OZE po stronie inwestorów, których teraz może czekać czas próby po spowolnieniu gospodarczym. Wszystko jednak zależy od pomyślnego rozpatrzenia sytuacji przez Brukselę.
Aukcje OZE 2020
W ramach organizacji tegorocznych Aukcji OZE, Urząd Regulacji Energetyki musi zaktualizować Internetową Platformę Aukcyjną, przez którą inwestorzy zgłaszają swoje oferty.
W rządowym rozporządzeniu zapisano, że w tym roku łączny wolumen energii przeznaczony do sprzedaży wyniesie 75,3 TWh o łącznej wartości 27,4 mld złotych. Ponad 46 TWh (ok. 14 mld zł) przypisano koszykowi wiatrowo-fotowoltaicznemu o mocy powyżej 1 MW. To zapewni powstanie 2,4 GW nowych mocy wytwórczych.
Źródło: gramwzielone.pl
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.