Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ruszają dopłaty do samochodów elektrycznych. Wsparcie to 147,5 mln zł

Elektromobilność

Ruszają dopłaty do samochodów elektrycznych. Wsparcie to 147,5 mln zł

Dla chętnych przygotowano trzy programy – będą mogli skorzystać z nich zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy. Dopłaty przewidziane są dla dostawczaków i na flotę taxi. Łączna pula wsparcia to 147, 5 mln zł. 

Reklama

Programy ruszą już 26 czerwca, a podmiotem, który zawiaduje procedurą dofinansowania, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Minister Michał Kurtyka podkreślał, że programy mają wesprzeć polską gospodarkę w walce z kryzysem związanym z pandemią. 

Zielony samochód

O co będą mogli ubiegać się chętni? Przewidziano trzy programy. Jeden to „Zielony samochód” przeznaczony dla klientów indywidualnych – kwota wsparcia wynosi 37, 5 mln zł. Jest kilka warunków – cena auta nie może przekroczyć 125 tys. zł, a dopłata nie może wynosić więcej niż 15 proc. kosztów kwalifikowanych. Według prognoz dzięki programowi będzie można dofinansować zakup 2000 aut. 

Eko dostawczak 

Drugi program to „eVan”, który przewiduje wsparcie na zakup elektrycznych samochodów dostawczych. Pula to 70 mln zł i trafi do klientów, którzy chcą posiadać dostawczaka z kategorii N1. Zapisy mówią o dotacjach do 30 proc. kosztów kwalifikowanych (czyli do 70 tys. zł). Będzie można też otrzymać dotację na własną stację ładowania (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie może być to więcej niż 5 tys. zł). Stacja ładowania ma mieć moc do 22 kW. 

Eko taxi

Trzeci program nazywa się „Koliber” i jest wsparciem dla zakupu taksówek. Pula dofinansowania wynosi 40 mln zł – w ramach programu można zakupić lub wziąć w leasing taksówkę elektryczną, a także domową stację ładowania typu wall box. Chętni otrzymają dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych (czyli do 25 tys. zł, przy maksymalnym koszcie kwalifikowanym zakupu i montażu punktu ładowania 150 tys. zł) lub pożyczkę. 

10 mld zł na zielone inwestycje

Według najnowszych informacji, które podało Ministerstwo Klimatu, na programy związane z zielonymi inwestycjami ma być przeznaczonych 10 mld zł  – kwota ta ma być rozdzielona na 26 flagowych projektów. Program „Mój Prąd” ma być poszerzony o wsparcie w zakresie budowy przydomowej stacji ładowania. Co otrzymają przedsiębiorcy? Pula wynosi 3,19 mld zł. 1 mld pokryją inwestycje w zmodyfikowanym programie „Energia Plus”, za kwotę 70 mln zł planowany jest zakup aut elektrycznych. 791 mln pójdzie dla firm i samorządów ( z czego 164 mln to wsparcie dla sieci ciepłowniczej, a 165 na budowę ładowarek do samochodów elektrycznych). 

– Zgodnie z naszymi wyliczeniami udostępnione przez nas ok. 10 mld zł pozwoli wygenerować inwestycje o wartości ponad 20 mld zł. Jestem przekonany, że będzie to istotny element ożywienia gospodarczego po koronawirusie – poinformował minister Michał Kurtyka.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.