Ireneusz Zyska zapowiada organizację Aukcji OZE do 2026 roku

Podczas wideokonfernecji Instytutu Energetyki Odnawialnej, prezentującej najnowszy raport o rynku fotowoltaicznym w Polsce, uczestniczący pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, zwrócił uwagę na kończący swoją ważność system aukcyjny, zatwierdzony przez UE. Aukcje OZE napędzają rozwój gałęzi średnich i dużych projektów energetyki odnawialnej. Zyska zapewnił, że rząd będzie negocjował w sprawie systemu aukcyjnego do 2026 roku.

System aukcyjny od 2016

Obecne reguły systemu aukcyjnego wprowadzono w połowie 2016 roku w postaci nowelizacji ustawy o OZE. Aby jednak mógł zacząć obowiązywać, konieczna była akceptacja Brukseli ze względu na zawarte w nim elementy pomocy publicznej. Zasady będą obowiązywały do przyszłego roku.

Przedłużenie do 2026

Z ostatniej wypowiedzi Ireneusza Zyski wynika, że rząd będzie zgłaszał Komisji Europejskiej, aby ta przedłużyła obowiązywanie obecnego systemu o kolejne 5 lat, do połowy 2026. Ta informacja może utrzymać płynność inwestowania w farmy OZE po stronie inwestorów, których teraz może czekać czas próby po spowolnieniu gospodarczym. Wszystko jednak zależy od pomyślnego rozpatrzenia sytuacji przez Brukselę. 

Aukcje OZE 2020

W ramach organizacji tegorocznych Aukcji OZE, Urząd Regulacji Energetyki musi zaktualizować Internetową Platformę Aukcyjną, przez którą inwestorzy zgłaszają swoje oferty.

W rządowym rozporządzeniu zapisano, że w tym roku łączny wolumen energii przeznaczony do sprzedaży wyniesie 75,3 TWh o łącznej wartości 27,4 mld złotych. Ponad 46 TWh (ok. 14 mld zł) przypisano koszykowi wiatrowo-fotowoltaicznemu o mocy powyżej 1 MW. To zapewni powstanie 2,4 GW nowych mocy wytwórczych. 

Źródło: gramwzielone.pl