Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Debata o prawach zwierząt

debata

Debata o prawach zwierząt

Fundacja Olgi Tokarczuk wraz z Wydawnictwem Literackim zorganizowała debatę „Prawo ludzi/prawa zwierząt”. To pierwsze spotkanie z cyklu „Zezwierzęcej”, czyli dyskusji o prawnych regulacjach dotyczących zwierząt, ich etycznego traktowania, a także zmiany naszych przyzwyczajeń i postrzegania zwierząt w kulturze. 

Reklama

Ważne tematy

Cykl „Zezwierzęcej” zachęca do innego niż dotychczas spojrzenia na prawa zwierząt i politykę, która znikomo je reguluje. Przewrotna nazwa ma zwrócić uwagę na sytuację ryb, zwierząt domowych, dzikich oraz hodowlanych. Rozmówcy poruszyli kwestie moralne, etyczne, humanitarne, zwracając uwagę na wątki kulturowe i religijne. Publiczność zadawała pytania związane z prawnymi aspektami ochrony zwierząt. Wśród publiki znalazła się również zaangażowana w te kwestie Olga Tokarczuk. Pisarka poprzez swoją literaturę i eseistykę, często porusza kwestie związane z istotą życia zarówno ludzi, jak i zwierząt: cierpieniem, upokorzeniem i wolnością.

Fundacja Olgi Tokarczuk została założona w 2020 roku. Wspiera kulturę i sztukę, a także skłania się ku ochronie praw człowieka, demokracji, swobody obywatelskiej, środowiska i przeciwdziała dyskryminacji oraz szowinizmowi. Hasłami przewodnimi fundacji są: „Przyszłość”, „Równość”, „Twórczość” i „Czułość”.

Spotkanie dla zwierząt

11 października w Centrum Sztuki Piekarnia Wrocław, odbyło się pierwsze spotkanie grona zaangażowanych w los zwierząt. Debata gościła Dorotę Sumińską – weterynarz, publicystkę, autorkę książek, Karolinę Kuszlewicz – prawniczkę i działaczkę na rzecz zwierząt oraz Dariusza Gzyrę – publicystę, autora książek i weganina. Prowadząca była Ludwika Włodek – publicystka, socjolożka, nominowana w kilku konkursach literackich Polityki, wnuczka Jarosława Iwaszkiewicza.

Całą debatę można obejrzeć tutaj:

Rozmówcy dyskutowali o prawach zwierząt w świetle konstytucji.  Dariusz Gzyra apelował o rozszerzenie granic moralnych, które wpłyną na dobrostan zwierząt. W kontekście ustawy 5 dla zwierząt autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” wspominał o kwestii rolnictwa, które powinno zmieniać się wraz z dynamicznymi przemianami w kulturze i świadomości ludzi na temat roli zwierząt w naszym życiu.

Weterynarz Dorota Sumińska od wielu lat stara się transformować świadomość ludzi w kwestii praw zwierząt. W debacie wspomniała również o najmłodszych obywatelach:

Zacznijmy uczyć dzieci prawdy o świecie.

Prawniczka Karolina Kuszlewicz mówiła o tym, że również prawo powinno zmienić się diametralnie, przemieniając sposób dotychczasowego myślenia.

Na salach sądowych nie ma praw zwierząt.

Adwokatka przywołała też jeden z nielicznych wyroków sądu, dotyczący zabijania ryb (bez ogłuszania). Sąd orzekł wtedy:

Ryby, jako zwierzęta wodne, muszą żyć w wodzie.

Z debaty płynie wiele inspiracji, a także założeń, które mogłyby poprawić dobrostan zwierząt. Co dalej z ustawą o ochronie zwierząt w  Polsce? Należy czekać i reagować. Przekonanie, że świat taki jest, zdaje się być największym wrogiem zwierząt. Cykl „Zezwierzęcej” ma być kontynuowany, spotkania mają odbywać się regularnie co miesiąc.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.