Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Instalacje dla zwierząt na warszawskich jeziorach

Instalacje dla zwierząt na warszawskich jeziorach

Warszawski Zarząd Zieleni miasta Warszawy zbudował “wędrujące wyspy” na jednym ze stołecznych akwenów. Mają one pomóc w ochronie płazów i ptaków. Prace wykonano na dwóch zbiornikach wodnych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Projekt z funduszami unijnymi 

ZZ w Warszawie zrealizował projekt „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy”. Jego całkowita wartość wyniosła ponad 6,88 mln złotych. W ramach funduszy unijnych przekazano ponad 5,854 mln zł dofinansowania. 

Celem projektu jest zwiększenie bioróżnorodności przy zbiornikach i ciekach wodnych, a także powiększenie powierzchni lęgowej i poprawa stanu ochrony siedlisk zanikających gatunków. Aby to osiągnąć, przewidziano:

  • budowę platform lęgowych i spoczynkowych,
  • renaturyzację zbiorników i cieków wodnych,
  • usuwanie obcych gatunków inwazyjnych,
  • budowę zastawek zatrzymujących wodę.

Prace na Jeziorze Powsinkowskim

Na Jeziorze Powsinkowskim, przy pałacu w Wilanowie, umieszczono 20 platform lęgowych. Pojawiły się one tam przede wszystkim ze względu na rybitwę czarną. Szacuje się, że liczebność tych ptaków wynosi 2000 – 3000 par lęgowych. Niestety, od 2000 roku zaobserwowano spadek populacji tego gatunku aż o połowę. 

Razem z Jeziorem Wilanowskim, Powsinkowskie to jedyne miejsca w Warszawie i okolicy, gdzie rybitwy mogą gniazdować. ZZW zaobserwował, że z platform korzystają również śmieszki i perkozy. 

Pływające wyspy na Kanale Piaseczyńskim

Z kolei po tafli Kanału Piaseczyńskiego na Ujazdowie unoszą się pływające wyspy. Instalacje mają być schronieniem dla ptaków i płazów, a także przyczynić się do oczyszczania wody i polepszania warunków bytowania ryb.

W czerwcu pojawiła się tam także specjalna całoroczna wyspa dla ptaków żyjących nad Wisłą –  nurogęsi, łysków, brodźców piskliwych i innych.

Źródło: zzw.waw.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.